Tripolis define sikkeleri
Treasure coins of Tripolis
- Tez No: 565733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEKOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tripolis Antik Kenti Denizli İli Buldan İlçesi, Yenicekent Mahallesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Hellenistik Dönem'de Phrygia, Karia ve Lydia Bölgelerinin kesişim noktasında yer alan kent, Lydia Bölgesi sınırları içerisinde Apollonia olarak kurulmuş ve kısa bir dönem Antoniopolis adıyla anılmıştır. Kentte gerçekleştirilen arkeolojik kazı çalışmaları sırasında ele geçen malzemeler içerisinde tezin konusunu oluşturan define grupları bulunmuştur. Bu tez çalışmasında ele alınan define gruplarından üçü 2013 kazı sezonunda Kemerli Yapı olarak isimlendirilen binada bulunurken, bir define grubu ise 2014 kazı çalışma sezonunda Agora'da bulunmuştur. Tezin konusu olan bu sikkelerin araştırılması sonucu tespit edilen darp yerlerinden yola çıkarak kentin ticari ve sosyo-kültürel ilişkilerini ortaya çıkarmak gereklilik arz etmektedir. Böylelikle Tripolis'in doğal bağları ortaya çıkarılarak tarihsel süreçleri incelenmiştir. Ayrıca sikkelerdeki tiplerin ve lejantların incelenerek, araştırılması sonucu kentte kullanılan sikke tipleri tasniflendirilmiştir. Sikkeler çokça bilgiler aktarmaktadır. Bu define sikkelerinin araştırılmasıyla da Tripolis'te kullanılan sikkelerin basım yerleri, imparatorları, basım tarihi, ön yüz ve arka yüzde yer alan betimler ile yazılar açıklanmaya çalışılmıştır. Definelerin hepsi bronz gruplardan oluşmakta olup MS 3.yüzyıldan MS 7.yüzyılın başlarına kadar ki tarih aralığı hakkında bilgi vermektedir.
Özet (Çeviri)
The ancient city of Tripolis is located in the municipality of Yenicekent, in the town of Buldan in the Denizli Province. In the Hellenistic period, the city of Tripolis was in the crossroads of the Phrygia, Caria and Lydia regions. It was first founded with the name of Apollonia within the Lydia region and it was known as Antoniopolis for a short while. Treasure groups constituting the subject of thesis were found in the obtained materials during archaeological excavation works in the city. In 2013 excavation works, bronze coin groups were found in the different three times in the structure called as Arched Structure. In 2014 excavation works, treasure group coin was found in the structure called as Agora. To reveal the socio-cultural relationships of city submits necessity based on battery places determined in the result of research of these coins which are the subject of thesis. So, historical processes of Tripolis can be enlightened by revealing the nature connections of Tripolis. In addition, coin types used in city were classified in the result of research of types and legend in the coins. Coins relay so much information. By means of research of these coins, places of printing, imperators, date of printing, descriptions in the front face and back face and writings were enlightened. All of treasures have been constituted from bronze groups. And they give information about time between AD 3.century and beginning of AD 7.century.