Dinamik vestibüler sistem algoritmasının denge problemleri olmayan farklı yaş gruplarına göre normalizasyonu
Normalization of dynamic vestibular system algorithm according to different age groups without equilibrium problems
- Tez No: 565732
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYYUP KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Lokomotor becerilerin sağlanabilmesi ve uygun motor yanıtların oluşmasında etkili olan vestibüler sistem değerlendirilmesinde yürüyüş analizleri kullanılmaktadır. Denge kontrolündeki bozulmaları teşhis etmek, fonksiyonel yeteneği değerlendirmek ve düşme riskini tahmin etmek için yürüyüş parametrelerinin değerlendirilmesi önemlidir. Yürümenin gerçekleşmesi basit görünmesine rağmen vizüel, somatosensör ve vestibüler girdiler dahil olmak üzere tüm vücudun karmaşık bir koordinasyonu ile gerçekleşmektedir. Bilgisayarlı sistemler ve giyilebilir sensörler kullanılarak; dengenin objektif ölçümleri, klinik uygulamada daha hassas ve spesifik denge testlerinin geliştirilebileceği belirtilmektedir. Çalışmamızda giyilebilir sensörlerin kullanıldığı Dinamik Vestibüler Sistem Algoritması'nın; farklı yaş gruplarına ait normal bulgularını araştırmak, yürüyüş ve denge parametrelerinde yaşla birlikte ortaya çıkan değişimleri incelemek amaçlanmıştır. 16-78 yaş aralığında, denge problemleri olmayan 168 kişi (78 kadın ve 90 erkek) Dinamik Vestibüler Sistem Algoritması ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Gait analysis is used in the assessment of the vestibular system which is effective in providing the locomotor skills and formation of appropriate motor responses. It is important to assess gait parameters to diagnose disorders in balance, evaluate functional ability, and predict the risk of falls. Although walking is simple to see, it takes place with complex coordination of the whole body, including visual, somatosensory and vestibular inputs. Using computerized systems and wearable sensors; objective measurements and balance tests, that are more sensitive and specific to clinical practice, can be developed. The aim of this study was to investigate by Dynamic Vestibular System Algorithm using wearable sensors the normal results of different age groups and to examine the age-related changes in gait and balance parameters. 168 subjects (78 women and 90 men) between ages of 16-78 without equilibrium problems were included in the study. All participants were evaluated by Dynamic Vestibular System Algorithm. It was found statistically significant that the gait tempo, step velocity, step length is decreased and step symmetry is impaired with aging.