Tehafüt geleneğinde sudur teorisine yöneltilen eleştiriler
Criticism of the emanation theory in the tradition of tehafut
- Tez No: 565766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Tezimizin konusu; Tehafüt Geleneğinde sudur teorisine yöneltilen eleştiriler ve bu eleştirilerin değerlendirilmesidir. Çalışmamızın amacı, tehafüt geleneğinde yer alan sudur teorisi tartışmalarının İslam Felsefesi üzerinde sebep olduğu sonuçları ortaya çıkarmaktır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, sudur teorisinin kökeni ve Yunan felsefesinde sudur teorisini ortaya koyan Plotinus'un görüşleri yer almaktadır. Ayrıca sudur teorisinin İslam Felsefesine girişi ve tarihi süreçte bu teoriyi sistemlerinde kullanan Farabi, İbn Sina ve Sühreverdi Maktul'ün sudur teorisi konusundaki görüşlerini incelemektedir. İkinci Bölümde; Tehafüt Geleneği ve bu gelenekte görüşlerini incelemeye aldığımız isimler yer almaktadır. Bunlar Gazzali, İbn Rüşd, Hocazade, Ali Tusi, Kemal Paşazade, Karabaği ve Mehmet Emin Üsküdari'dir. Ayrıca bu bölümde sudur teorisinde merkezi öneme sahip olan dört başlık hakkında sırasıyla Tehafütlerde yer alan eleştiriler konu edilmektedir. Tezimizin üçüncü bölümünde; Tehafüt Geleneğinde sudur teorisinin eleştirilmesinin ne gibi sonuçları olmuştur? Ortaya çıkan sonuçların İslam Düşüncesi açısından anlamı ve önemi nedir? soruları cevaplanmaktadır. Sonuç bölümünde ise Tehafüt Geleneğinin sudur teorisi eleştirileri ve ortaya çıkan sonuçların değerlendirmesi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis; Criticism of the emanation theory in the Tradition of Tehafüt and the evalution of these criticism. The aim of our study is to reveal the results of the debates of emanation theory on the Islamic Philosophy. This study consists of three parts In the first chapter, we explain the origin of the Theory of Emanation and it is the views of Plotinus who put forward the theory of emanation in Greek philosophy. Furthermore, in Islamic philosophy Farabi, Ibn Sina and Suhreverdi Maktul's works on the theory of Emanation. So we also examine that their views about emanation theory in historical perspective. The second part includes the Tradition of Tehafut and the names we have taken to examine the works of this tradition. These are Ghazali, Ibn Rushd, Hocazade, Ali Tusi, Kemal Pashazade, Karabagi and Mehmet Emin Uskudari. In addition, in this section, the criticisms of the four subjects which are of central importance in emanation theory, respectively, are discussed. In the third part of our thesis, What are the consequences of the criticism of the theory of emanation for philosophers in the Tradition of Tehafut? What is the meaning and importance of these results in terms of Islamic thought? These questions are answered. In the conclusion section, the evaluation of the criticisms and results of the emanation theory in the Tehafut's Tradition is made.