Tehafüt geleneğinde ilahi hürriyet problemi
The problem of divine freedom in the tahafut tradition
- Tez No: 250314
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tehâfütler İslam düşünce tarihi içerisinde bir taraftan yazıldıkları dönemin anlayışını ve problem alanını yansıtmakta diğer taraftan da sonraki dönemlere de etki etmektedir. İslam dünyasında Gazzâli'den başlamak üzere 19. yüzyıla kadar ki dönemde birçok Tehâfüt yazılmış ve uzun bir süre düşüncenin yönünü ve muhtevasını şekillendirmiştir. İlahi Hürriyet kavramı Batı düşüncesine ait bir kavramdır. Tehâfütlerde mesele ilahi hürriyet problemi olarak ifade edilmez. İslam düşüncesinde mesele genelde ?mûcibu'n-bi'z-zât? ve ?fâilü'n-bi'l ihtiyar? kavramı ile ifade edilmektedir. Kavramlar farklı olmakla birlikte aynı probleme işaret etmektedir. Problemi ayrı bir mesele olarak ilk inceleyen Hocazade'dir. Tanrı'nın mûcib olup olmadığı meselesi ile âlemin kıdemi meselesinde Hocazade'nin farklı bir ayrıma gitmesi önemli bir kırılma noktasını teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Tahâfuts reflected the understandings and problematics of the their times in which they were written on the one hand, they had an influence on the later times on the other. From al-Ghazzali to the ther19th centur, many Tahafuts were composed and, they thus shaped for a long thime the direction and contents of thought. Divine freedom is a concept belonging to the Western Thought. In the Tahafuts, the problem is not put forward as a problem of freedom. In the Islamic Thought, the problem is expressed generally with the concepts of ?mujib bi al-dhât? and ?fâ`il bi al-dhât?. Nevertheless, though the concepts are different, they refer to the same problem. Khodjazade is the first to have studied the problem separately. It is a crucial breakpoint that Khodjazade made a different distinction in the matter as to whether God is a necessity being (al-mûjib) and as to the eternity of universe.