Explicit construction of local class field theory via lubin-tate formal groups
Lubın-tate formel grupları aracılığıyla yerel sınıf cisim kuramının apaçık inşası
  1. Tez No: 565791
  2. Yazar: BARIŞ AKALIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL SERBEST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sınıf cisim kuramı, cebirsel sayı kuramının, global cisimlerin Abelyen genişlemelerini de özel olarak inceleyen bir dalıdır. Diğer yandan, yerel sınıf cisim kuramı Helmut Hasse tarafından ortaya atılmıştır ve yerel cisimlerin Abelyen genişlemelerini, taban cisim ile ilişkili nesneler yönünden incelemektedir. Bu kuram daha sonra Schmidt, Chevalley, Nakayama, Artin, Kato gibi çeşitli önemli matematikçiler tarafından geliştirilmiştir ve genelleştirilmiştir. Yerel sınıf cisim kuramının inşası için birçok yaklaşım bulunmaktadır: Hasse yaklaşımı, kohomolojik yaklaşım, Neukirch ve Hazewinkel'in apaçık yöntemleri vb. Eliptik eğrilerdeki karmaşık çarpım teorisine benzer şekilde, 1965'te yayınlanan makalelerinde, Lubin ve Tate, yerel cisimler üzerindeki formel grupların, yerel sınıf cisim kuramındaki temel teoremlerin kanıtlanması için kullanılabileceğini gösterdiler. Lubin-Tate formel gruplarını kullanarak, yerel cisimlerin Abelyen genişlemelerini üretmek için apaçık bir yol buldular. Bu tezde Lubin-Tate kuramını detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Class field theory constitutes a subsection in algebraic number theory which, in particular, investigates Abelian extensions of global fields. On the other hand, local class field theory was introduced by Helmut Hasse and studies the Abelian extensions of local fields with respect to the objects related to the ground field. It was later developed by various important mathematicians such as Schmidt, Chevalley, Nakayama, Artin, Kato and others. There are several approches to local class field theory: Hasse approach, cohomological approach, the explicit methods of Neukirch and Hazewinkel and others. Similar to the theory of complex multiplication on elliptic curves, in their paper in 1965, Lubin and Tate showed that the main theorems in local class field theory can be proved via formal groups over local fields. Using the Lubin-Tate formal groups, they found an explicit way of generating Abelian extensions of local fields. Here, we will study Lubin-Tate theory in detail.