Lifestyle change for smoking cessation : Tracking and recommendation system
Sigara bırakma için yaşam tarzı değişikliği: İzleme ve tavsiye sistemi
- Tez No: 565792
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ALP KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bugün, birçok hastalığa bireylerin sağlıksız yaşamları neden olmaktadır. Sağlıksız yaşamın önemli unsurlarından biri sigara bağımlılığıdır. Birçok insan, özellikle sigara nedeniyle, akciğer kanseri ve astım gibi ciddi hastalıklar yaşamaktadır. Bu sonuçlar bilinmesine rağmen, ne yazık ki sigarayı bırakmak birçok yönden zor olmaktadır. Bu problemlerin çözümü amacıyla geliştirilecek olan web ve mobil uygulama ile insanların yaşam tarzlarını değiştirerek daha sağlıklı bireyler olmaları amaçlanmaktadır. Önerilen sistem aile hekimi uzmanının danışmanlığında geliştirilmiştir. Geliştirilen sistem iki ayrı modül içermektedir. İlk modül hekimin kullandığı web tabanlı bir yazılımdır. Bu yazılımda, hekim hastanın tıbbi bilgisini kaydeder ve buna göre bir tedavi planı oluşturur. İkinci modül, hasta tarafından kullanılan mobil yazılımdır. Hasta bu uygulama ile tedavi planını takip eder ve günlük alışkanlıklarını kaydeder. Hekim ayrıca mobil uygulamadan alınan bilgileri web tabanlı uygulama ile kontrol eder ve hastanın tedavi planını güncelleyebilir. Bu proje, yaşam tarzı değişikliği yapacak bireylerin, sigarayı bırakmalarına, egzersiz yapmalarına ve sağlıklı beslenerek ideal kilolarına ulaşmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, many diseases are caused by the unhealthy lives of the individuals. One of the important elements of unhealthy life is smoking dependence. Many people are suffering from severe illnesses such as lung cancer and asthma, especially due to smoking. Although these results are known, quitting the cigarette unfortunately is difficult in many ways. With the web and mobile application that will be developed with the aim of solving these problems, it will be possible to change people's lifestyles and become healthier individuals. The proposed system will be developed under the supervision of a family physician. The developed system consists of two separate modules. The first module is a web-based software that the physician uses. In this software, the physician records the patient's medical information and creates a treatment plan accordingly. The second module is the mobile software used by the patient. The patient follows the treatment plan with this application and records his daily habits. The physician also checks the information received from the mobile application with the web-based application and can update the patient's treatment plan. With this project, it is aimed to help the individuals who will make lifestyle changes, to quit smoking, to exercise and to reach their ideal weight by eating healthy.