Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan asistan hekimlerin sigara içme durumu, nikotin bağımlılık düzeyi, sigara bıraktırmaya karşı tutum ve davranış ile ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors related to smoking status, nicotine addiction level, attitude towards smoking cessation and behavior of assistant physicians working in training and research Hospital
  1. Tez No: 665737
  2. Yazar: BİLAL YEMENİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ERDOĞMUŞ MERGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Giriş ve Amaç: Tütün kullanımı önlenebilir bir morbidite ve mortalite nedenidir. Dünyada en sık ölüme neden olan sekiz hastalıktan altısının risk faktörü tütün kullanımıdır. Sağlık çalışanları hastalıkların meydana gelmeden önce koruyucu hekimlik uygulamaları ve danışmanlık hizmetlerinin yerine getirilmesi ile sağlıklı hayatın geliştirilmesinde çok önemli göreve sahiptir. Tütün ve tütün ürünleri kullanımı ile girilen savaşta, hekimler hem hastalarına sigaranın insan sağlığına verdiği hasarlar hakkında bilgi verme, hem de rol model olma sorumluluğunun farkındalığı ile davranmalıdır. Bu çalışma; eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan asistan hekimlerin sigara içme durumu, nikotin bağımlılık düzeyi ve sigara bıraktırmaya karşı tutum ve davranışları ile ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Çalışmanın evrenini, İ.K.Ç.Ü Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nde 1 Aralık 2020 – 1 Nisan 2021 arasında görev yapmakta olan asistan hekimler oluşturmaktadır. Araştırmaya evreni oluşturan asistan hekimlerden %70 i olan 311 asistan hekim dahil edilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olan anket formu kendi kendine online anket cevaplama yöntemi ile uygulandı. Uygulanan anket araştırmacılar tarafından ilgili literatürler taranarak oluşturuldu. Sigara kullanan katılımcıların nikotin bağımlılığı Fagerström nikotin bağımlılık testi (FNBT) ile değerlendirildi. Veriler bilgisayar ortamında IBM SPSS (Statistical Packet for The Social Science) 26.0 istatistik paket formunda değerlendirildi. İstatistiksel hesaplamalarda Spearman Korelasyon Analizi, Ki–kare ve Fisher Exact Testi testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Tobacco use is a preventable cause of morbidity and mortality. Tobacco use is the risk factor for six of the eight diseases that cause the most common death in the world. Healthcare professionals have a very important role in the development of a healthy life style by performing preventive medicine practices and consultancy services before the occurrence of diseases. In the war against the use of tobacco and tobacco products, physicians should act with the awareness of both informing their patients about the damage caused by smoking to human health and being a role model. It was aimed that in this work to evaluate the factors related to smoking status, nicotine addiction level, and attitudes and behaviors of resident physicians working in training and research hospitals. Materials and Methods: This study is a descriptive and cross-sectional study. The universe of the study consists of the assistant physicians who work at İ.K.ÇÜ Atatürk Training and Research Hospital between December 1, 2020 and April 1, 2021. 311 asistant physicians, 70% of whom constitute the population, were included in the study. In the study, the questionnaire form, which is the data collection tool, was applied by online questionnaire answering method. The applied questionnaire was created by the researchers by scanning the relevant literature. Nicotine addiction of the smokers was evaluated with the Fagerström nicotine addiction test (FNBT). The data were evaluated in computer environment using IBM SPSS (Statistical Packet for The Social Science) 26.0 statistical package form. Spearman Correlation Analysis, Chi-square and Fisher Exact Test were used for statistical calculations. A p value of