Staurogyne repens (Nees) Kuntze'de doku kültürü çalışmaları
Tissue culture studies in Staurogyne repens (Nees) Kuntze
- Tez No: 565802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN SADİ, DR. MUHAMMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Staurogyne repens (Nees) Kuntze'in doku kültürü teknikleri ile çoklu ve hızlı üretimi hedeflenmiştir. S. repens'in yüzey sterilizasyonu için farklı süre ve konsantrasyonlarda hidrojen peroksit (H2O2) kullanılmıştır. Maksimum steril-canlı eksplantlar, 20 dakikalık uygulama süresi ile %5,5'lik H2O2'den elde edilmiştir. Steril bitkilerden boğum eksplantları izole edilmiş ve in vitro çoğaltım çalışmalarında kullanılmıştır. Boğum eksplantları sitokininleri (BAP, TDZ ve KIN) ve oksini (IAA) farklı dozlarda ve kombinasyonlarda içeren Murashige ve Skoog (MS) temel besin ortamında altı hafta süre ile kültüre alınmıştır. Eksplant başına maksimum sürgün sayısı (16,11 adet) 1,25 mg/LBAP içeren MS besin ortamında elde edilmiştir. En uzun sürgünler (2,82 cm) 1,50 mg/L KIN eklenmiş kültür ortamında tespit edilmiştir. Rejenere sürgünlerin in vitro köklendirilmesi için kültür ortamlarına farklı konsantrasyonlarda (0,25-1,00 mg/L) IAA ve NAA ilave edilmiştir. Sürgün başına en fazla kök sayısı (14,88 adet) ve en uzun kökler (1,22 cm) 0,25 mg/L IAA eklenmiş MS besin ortamında kaydedilmiştir. Köklendirilen sürgünler dış koşullara alıştırılması için akvaryuma aktarılmıştır. Dört hafta sonunda bitkilerin akvaryum şartlarına başarıyla adapte olduğu gözlenmiştir. Bu tez çalışması, akvaryum bitkisi S. repens'in doku kültürüyle çoklu ve hızlı üretimini sunmaktadır. Bu çalışma sonuçları ileride bu bitkinin ticari amaçlı üretimine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, multiple and rapid propagations of Staurogyne repens (Nees) Kuntze by tissue culture techniques was aimed. Hydrogen peroxide (H2O2) was used at different time periods and concentrations for surface sterilization of S. repens. Maximum sterile and alive explants were obtained from 5.5% H2O2 with 20 min application time. Nodal explants were isolated from the sterile plants and used for in vitro propagation studies. The nodal explants were cultured in Murashige and Skoog (MS) nutrient medium containing cytokinins (BAP, TDZ and KIN) and auxin (IAA) in different doses and combinations for six weeks. The maximum number of shoots per explant (16.11) was obtained in MS nutrient medium containing 1.25 mg/L BAP. The longest shoots (2.82 cm) were detected in culture medium supplemented with 1.50 mg/L KIN. IAA and NAA were added to the culture media at different concentrations (0.25-1.00 mg/L) for in vitro rooting of the regenerated shoots. Maximum number of roots per shoot (14.88) and the longest roots (1.22 cm) were recorded in MS nutrient medium supplemented with 0.25 mg/L IAA. Rooted shoots were transferred to the aquarium to acclimate them to the external conditions. After four weeks, the plants were successfully adapted to the aquarium conditions. The results of this study mignht be helpful in the commercial production of this plant in the future.