Hiyerarşik kariyer sistemlerinde iş gücü planlaması: Markov süreci yaklaşımı
Workforce planning in hierarchical career systems: Markov process approach
  1. Tez No: 565801
  2. Yazar: ERKUT KAAN GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İş gücü planlaması özellikle büyük ölçekli işletmelerin sistematik olarak yapması gereken son derece önemli bir insan kaynakları yönetimi işlevidir. İş gücü planlama modelleri genel olarak çalışanların gelecekteki davranış biçimlerinin tahmini yoluyla iş gücü ihtiyacının ortaya konması ve bu ihtiyaçların karşılanması için gerekli stratejilerin belirlenmesi ile ilgilenmektedir. Bu çalışmada, faaliyet alanları ve çalışanları homojen alt gruplara bölünmüş yüksek teknoloji geliştiren bir firmaya ait iş gücünün gelecekteki değişimi analiz edilmiştir. Rastgele değişkenlerin zaman içindeki değişimini analiz etmek için kullanılan ve stokastik süreçlerin özel bir türü olan Markov zincirleri, iş gücü planlama çalışmalarında sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bu çalışmada ise Markov analizi temelli geliştirilmiş olan NHMS (Non-homogeneous Markov System) yaklaşımından faydalanılmıştır. Yüksek belirsizlik içeren işten ayrılışlar için kötümser ve iyimser tutumlar altında, işe alım politikasının sabit kaldığı ve zaman içinde değiştiği uygulamaları kapsayan senaryo analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre firmanın insan kaynakları stratejisine yönelik öneri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Workforce planning is an extremely important human resources management function, which should be carried out systematically by large-scale enterprises. Workforce planning models are generally concerned with identifying the future labor needs of employees and identifying the strategies provided these necessities. In this study, the future change of the workforce of a company developing high technology and that is divided into homogeneous sub-groups according to it's activities and employees is examined by Markov analysis. Markov chain that is a special type of stochastic processes is frequently used in workforce planning studies. In the study, Non-homogeneous Markov System approach based on Markov analysis is used. Scenario analysis that embody both the stable and also inconstant hiring policy practises are made under the pessimistic and optimistic behaviour for leaving the job in an uncertain situation. According to the results, a suggestion is given for the company's human resources strategy.