Türk Hukukunda tedbir, yoksulluk ve iştirak nafakası
The temporary alimony, welfare alimony, and child support in Turkish Law
  1. Tez No: 565803
  2. Yazar: HİLAL NUR GÜNCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Evlilik birliğinin boşanma sebebiyle sona ermesi halinde evlilik birliğinden doğan yükümlülükler son bulmakla beraber, boşanma nedeniyle yoksulluğa düşecek olan eşin ve çocukların, sosyal seviyesine uygun bir şekilde hayatlarına devam edebilmesini sağlamak amacıyla 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nda nafaka yükümlülüğü öngörülmüştür. Anayasa md. 41/2 ile devlete yüklenen, ailenin huzur ve refahı, çocuk ve annenin korunması için gerekli önlemleri alma ve teşkilatı kurma ödevinin bir görünümü olan bu yükümlülük, boşanma davasının açıldığı tarihten itibaren eş ve çocuk için tedbir nafakası, boşanma hükmünün kesinleştiği tarihten itibaren ise yoksulluğa düşecek eş için yoksulluk nafakası, ergin olmayan çocuk için de iştirak nafakası aracılığıyla sağlanmaktadır. Çalışmamızın konusunu“Türk Hukukunda Tedbir, Yoksulluk Ve İştirak Nafakası”oluşturmaktadır. Bu kapsamda öncelikle nafaka kavramı, nafakanın hukuki niteliği, nafaka alacağının özellikleri ve nafaka türlerine değinilmiş, tedbir nafakası, yoksulluk nafakası ve iştirak nafakası ayrı ayrı ele alınmış ve her bir nafaka türü için talepte bulunma şartları, miktarının belirlenmesi, azaltılması ve artırılması, nafakanın başlaması ve sona ermesi hususları, yetkili ve görevli mahkemeye ilişkin usul hükümleriyle birlikte incelenerek ve konuya ilişkin yargı kararlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the marital obligations expire upon the termination of a conjugal union in consequence of divorce, Turkish Civil Code 4721 sets forth the alimony obligation in order to enable the spouse and children that will be driven to poverty subsequent to divorce to continue their lives in accordance with their social level. As an aspect of the state's function to take required measures and organize the structure for the familial peace and welfare and protection of the mother and children pursuant to Article 41/2 of the Constitution, this obligation is satisfied via temporary alimony for the spouse and children as from the filing date of the divorce case and via welfare alimony for the spouse that will be driven to poverty and via child support for the minor child as from the finalization date of the divorce judgment. The subject of this paper is“The Temporary Alimony, Welfare Alimony, and Child Support in Turkish Law”. In this context, we have addressed in the first place the concept of alimony, legal nature of alimony, properties of the alimony claim, and types of alimony; individually studied the temporary alimony, welfare alimony, and child support; and researched the conditions to file an application for each alimony type, determination of the amount, increase and decrease thereof, and commencement and termination of alimony together with the procedural provisions on the competent court in addition to referring to the relevant court orders.