İşletmelerde kriz yönetimi- Giresun ve Trabzon'daki KOBİ'ler örneği
Crisis management in business organization: Samples of SME's in Giresun and Trabzon cities
- Tez No: 565886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ YILMAZ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, kriz kavramını tanımlamak, işletmelerde kriz yönetimi konusunu ayrıntılarıyla ortaya koymak, bu konudaki kuramları değerlendirmek ve konuya ilişkin bir alan araştırmasıyla uygulamadaki durumu incelemek ve sonuçlarını analiz etmektir. Kriz, olumsuzluğu işaret eder. Bu olumsuzluk değişik derecelerde, düzeylerde ortaya çıkabilir. İşletmeler açısından kriz, işletmelerin karlılığını düşürebilen ve hatta işletmenin varlığını tehdit eden her durumu içerir. Buna göre işletme içindeki çatışmalar, personelin işletmeden ayrılması, yeni personel bulamama, ham madde bulamama, pazar kayıpları, tedarikçiler ya da dağıtıcılarla ilgili yaşanan sorunlar ve en önemlisi de ülkenin ya da dünyanın yaşayabileceği siyasal ya da ekonomik sorunlar ve bunların işletme üzerindeki olumsuz etkileri kriz olarak nitelendirilebilir. Bu çalışmanın kapsamında özellikle doğal afetler, ekonomik krizler, ele alınmıştır. Krizlerle başa çıkabilmenin en iyi yolu krizlerin hiç ortaya çıkmamasını sağlayacak önlemlerin alınmasıdır. Bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Kriz kavramı tanımlanmış, krizle ilgili ayrıntılı bilgi verilmiştir. Bu bölümde, yine krizle ilgili kuramlar, kriz türleri, krizin özellikleri ayrıntılarıyla ele alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde nasıl bir örgütsel yapının daha etkili olacağı, krizden çıkmayı kolaylaştıracağı, başarıyı getireceği geniş şekilde değerlendirilmiştir. İkinci bölümde yine, kriz yönetim çalışmaları ayrıntılı olarak ortaya konmuştur. Kriz yönetim süreci, kriz yönetim modelleri açıklanmıştır. Tezin üçüncü bölümü bir alan araştırmasından oluşmaktadır. Bu araştırma Giresun ve Trabzon'daki KOBİ'lerde gerçekleştirilmiştir. Araştırma KOBİ'lerin kriz yönetimiyle ilgili deneyimleri, Krizden çıkma konusundaki önerilerini ve krizle ilgili kavramları olan yaklaşımlarını içermektedir. Çalışmada ki temel bulgular kriz döneminde işletme yönetimi ve krizle başa çıkma yöntemlerini ortaya koymuştur. Küçük ölçekli işletmeler daha basit yöntemler uygularken, orta ölçekli işletmeler planlı hareket etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to define the concept of crisis, to put forward the crisis management in business in detail, to evaluate the theories on this issue, to examine the situation in practice with a field research and to analyze the results. Crisis indicates negativity. This negativity can occur at different degrees and levels. For businesses, the crisis involves any situation that can reduce the profitability of businesses and even threaten the existence of the business. Accordingly, conflicts within the enterprise, separation of personnel, lack of new personnel, lack of raw materials, market losses, problems with suppliers or distributors, and most importantly political or economic problems of the country or the world and their negative effects on the enterprise are called as crisis. It can be considered. In this study, especially natural disasters, economic crises are discussed. The best way to cope with crises is to take measures to ensure that crises never occur. This thesis consists of three chapters. The concept of crisis has been defined and detailed information has been given about the crisis, at the first chapter. In this section, the theories, types of crisis and characteristics of the crisis are discussed in detail. In the second part of the thesis, what kind of organizational structure will be more effective, easier to get out of the crisis, and success are evaluated. In the second part, also, the crisis management studies, crisis management process and crisis management models are explained. The third part of the thesis consists of a field research. This research was conducted in SMEs in Giresun and Trabzon provinces. The research includes the experiences of SMEs in crisis management, their suggestions for exit from the crisis and their approaches with concepts related to the crisis. The main findings of the study revealed the business management and coping methods during the crisis. While small-scale enterprises applied simpler methods, medium-sized enterprises acted in a planned manner.