Optimal kamu büyüklüğü: Türkiye örneği
The optimal size of government: Turkey sample
  1. Tez No: 565905
  2. Yazar: GİZEM ERSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN İDİKUT ÖZPENÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Devletlerin var olduğu dönemlerden günümüze kadar geçen süreçte devletin görevlerinin ne olacağı hakkında birçok görüş bildirilmiştir. Toplam ekonomi içinde kamunun daha az paya sahip olması gerektiğini savunan görüşe göre devlet ulusal güvenliğin sağlanması, adalet gibi kavramların yerine getirilmesi ile ilgilenmelidir. Tersi bir görüş olan iktisat anlayışında ise devlet ekonomik hayatı düzenleme amacıyla, özel sektörün yerine getiremediği görevleri de üstlenmeli piyasaya müdahale etmelidir. Kamu harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki birçok çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Kamu harcamalarının ekonomik büyüme üzerinde etkili olduğunu savunan görüşler mevcuttur. Bu görüşlere göre devlet, optimal noktaya kadar harcama yaparak kamusal büyüme üzerinde pozitif etkiler yaratabilmektedir. Optimal kamu büyüklüğü kavramını savunan görüşlerden biri de Armey'dir. Armey (1995) kamu harcamaları ve ekonomik büyüme arasında ters U şeklinde bir eğri oluştuğunu söylemektedir. Optimal nokta eğrinin eğiminin sıfır olduğu nokta olarak tanımlanmaktadır. Eğimin sıfır olarak kabul edildiği noktanın sol tarafında kalan alanda yapılan her birimlik kamu harcaması artışı ekonomik büyümeyi pozitif olarak etkilemektedir. Sağ tarafında ise yapılan her bir birimlik kamusal artış ekonomik büyüme üzerinde negatif etki yaratmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'nin optimal kamu büyüklüğü boyutu 1960-2017 dönemi için zaman serisi analizleri kullanılarak hesaplanmıştır. Ampirik çalışmanın sonucuna göre, optimal kamu boyutu yüzde 25 olarak ölçülmüştür. Teoriye göre, bu seviyeden sonra yapılacak her kamu harcaması artışı büyümeyi olumsuz olarak etkileyebilir.
Özet (Çeviri)
In the period from the existence of States to present, many opinions have been expressed about what the state's duties will be. According to the view taht the public sector should have less share in the economy sector, the state should deal with the fulfillment of concepts such as the provision of national security and justice. According to the economics perspective whics is a reverse view, the state to be able to make arrangements about the economics the economics life has to undertake the responsibilities which are not taken by the private sector and interfere with the market. The relation between public expenditures and economic growth is consist of several studies subject. There are opinions that defends that public expenditures has an impact on economic growth. According to this opinions, government can create positive impacts on making expense to the optimal spot. One of the opinion that defends the optimal pubilic size concept is Armey. Armey say that the between public expenditures and economic growth is consist the reverse U shaped curve. Optimal spot curve is defined as the spot where the slpe is 0. On the left size of the curve where the tendency accepted as 0, public expenditures affect the growth as positively. Every public rise which is made on the curve's right size is create negative impact on economic growth. In this Study, Turkey's Public Optimal Size is calculated using time series analysis for the 1960-2017 period. According to the results of the empirical study, the most appropriate public size was measured as 25 percent. According to the theory, the increase of each public expenditure after this level may effect the growth negatively.