Puzolanların puzolanik aktivitelerinin çimento özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of pozzolanic activities of pozzolans on cement properties
- Tez No: 565952
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE KILINÇKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yapı sektöründe en çok tercih edilen malzeme beton, betonun da en önemli bileşeni çimentodur. Çimentonun yüksek maliyete sahip olması ve çevreye olan olumsuz etkileri sebebiyle, çimento yerine farklı malzemeler kullanılmaktadır. Puzolanlar, betonun birçok özelliğini olumlu yönde değiştirdikleri, portland çimentosundan daha ekonomik oldukları ve beton bileşiminde yüksek oranlarda kullanılabildikleri için, çimentoya alternatif olarak kullanılan malzemelerin başında yer almaktadır. Bu çalışmada kullanılan puzolanik malzemeler tras, uçucu kül ve yüksek fırın cürufudur. İlgili standartlara göre yapılan deneylerle ilk önce puzolanların puzolanik aktiviteleri belirlenmiştir. Daha sonra çimento yerine ağırlıkça %20 oranında puzolan ikame edilerek harçlar üretilmiş, ve ilgili standartlara göre yapılan deneylerle, numune harçların kimyasal, fiziksel ve mekanik özellikleri belirlenmiştir. Puzolan katkılı harçlar ile katkısız çimento harcının özellikleri karşılaştırılarak, puzolanik aktivitenin çimento özellikleri üzerindeki etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The most preferred material in the construction sector is concrete and the most important component of concrete is cement. Because of the high cost of cement and its negative effects on the environment, different materials are used instead of cement. Pozzolans are among the materials used as an alternative to cement since they change the many properties of the concrete in a positive way, they are more economical than portland cement and they can be used at high rates in the concrete composition. The pozzolans used in this study are trass, fly ash and blast furnace slag. The pozzolanic activities of the pozzolans were firstly determined by the experiments performed according to the relevant standards. Then, instead of cement, mortars were produced by replacing 20% by weight of pozzolan, and by the tests carried out according to the relevant standards, the chemical, physical and mechanical properties of the sample mortars were determined. By comparing the properties of cement mortar with pozzolan admixtures, the effects of pozzolanic activity on cement properties were tried to be demonstrated.