Röle destekli kablosuz optik haberleşme sistemleri için uyarlanabilir modülasyon
Adaptive modulation for relay-assisted free-space optical communication
  1. Tez No: 565953
  2. Yazar: FETHULLAH SİPAHİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SIDDIK BİNBOĞA YARMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kablosuz optik haberleşme sistemlerinin önemli sorunları arasında atmosferik ortamda basınç, sıcaklığa bağlı olarak sönümleme ve parıldama olarak etki eden sinyalin gücündeki dalgalanmadır. Zaman içerisinde türbülansın bozucu etkisini azaltmak için çeşitli teknikler kullanılmıştır. Tüm bu tekniklerde, vericinin kanal durum bilgisine sahip olmadığı, alıcının kanal durum bilgisine sahip olduğu varsayılıp çeşitli teknikler uygulanmıştır. Fakat yavaş değişen kanallarda ise kanal durum bilgisini anlık olarak alıcıdan vericiye iletilebilinir. Bu şekilde kanal uyarlanabilir duruma getirilir. Bu yönteme uyarlanabilir modülasyon denir. Tezde, kanalın log-normal olduğunu varsayarak, alıcı ve verici arasına röle yerleştirdikten sonra uyarlanabilir modülasyonla bant genişliği performansı test edilecektir. Uyarlanabilir modülasyon tepe güç sınırı, belli bir hata oranı ve kanalın servis dışı kalma durumu altında maksimize edilecektir. Benzetim performans sonuçları uyarlanabilir olmayan sistemlere göre daha iyi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Among the major problems of the wireless optical communication systems are fluctuations affected a fading and scintillation on the power of signals depending on pressure and temperature in the atmospheric environment. Over time, it has been used various techniques to reduce the disruptive effect of the turbulence. In all of these techniques, the various techniques have been applied, assuming that the transmitter has not the channel state information and the receiver has the channel state information. However, in the slowly changing channels, it can be transmitted the channel state information from the receiver to the transmitter as instantaneous. In this way, it can be made adaptable the channel. It is called the adaptable modulation. In the thesis, assuming that the channel is a log-normal channel, the adaptable modulation and the bandwidth performance will be tested after placing the relay between the transmitter and the receiver. The adaptable modulation will be maximized under the peak power constraint, a fixed error rate and the outage state of the channel. The performance simulation results show to better versus to the non-adaptable systems.