0-24 aylık bebeği olan annelerin anne sütü ve emzirme konusundaki bilgi düzeyleri ve davranışlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 565976
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FEVZİ DİKİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Çalışmamız 0-24 aylık bebeği olan annelerin anne sütü ve emzirme konusundaki bilgi düzeyleri ve davranışlarının değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Ondokuz Mayıs Üniversitesi Aile hekimliği poliklinikleri ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi polikliniklerine başvuran 0-24 aylık bebeği olan annelere yapılmıştır. Çalışmaya 384 anne katılmıştır. Literatür taranarak 0-24 aylık bebeği olan ebeveynlerin sosyodemografik özellikleri, anne sütü ile ilgili bilgi durumları ve emzirme davranışlarına etki edebilecek faktörlerin belirlenmesine yönelik 42 sorudan oluşan anket formu hazırlanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 15 programına aktarılmıştır. Parametrik ve parametrik olmayan koşullara göre analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the knowledge and behavior of mothers with 0-24 month old infants about breast milk and breastfeeding . Material and Methods: This study was conducted on mothers who had 0-24 months old infants who applied to Ondokuz Mayis University, Family Medicine Polyclinics, and Pediatric Health and Diseases Hospital polyclinics. This study was carried out with 384 mothers. Totally 42 questions were prepared to determine the sociodemographic characteristics, knowledge of breast milk and factors that may affect breastfeeding behavior of parents with 0-24 months old infants. The data obtained were evaluated in SPSS statistical software program. Parametric and non-parametric conditions were analyzed.