Yoğun bakım ünitelerinde izlenen hastaların rektal sürüntü örneklerinde karbapenem dirençli Klebsiella pneumoniae kolonizasyonunun araştırılması
Investigation of carbapenem resistant Klebsiella pneumoniae colonization in rectal swab samples of patients followed in intensive care units
  1. Tez No: 565977
  2. Yazar: SELVİ YENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Klebsiella pneumoniae, Enterobacteriaceae ailesinden Gram negatif, hareketsiz, sporsuz ve kapsüllü bir bakteridir. İnsanlarda üst solunum yolu ve dışkı florasında bulunan bir bakteri olduğu için uygunsuz koşullar karşısında fırsatçı patojen olarak açığa çıkmaktadır. Bu nedenle hastane enfeksiyonlarından sorumlu bir bakteridir. Yoğun bakım veya hastanede uzun süre kalma, yetersiz bağışık yanıt, invaziv araç kullanımı ve çoklu antibiyotik kullanılmasının dirençli suşların oluşmasını kolaylaştırdığı bilinmektedir. Karbapenem dirençli Klebsiella pneumonaie (KDKP) enfeksiyonlarının önlenmesinde rektal sürüntü örneklerinin taranarak pozitif hastaların izole edilmesi önerilmektedir. Bu çalışmada, yoğun bakım ünitelerinde 72 saat ve üzeri yatışlarda hastaların laboratuvara gönderilen rutin rektal sürüntü örneklerinde KDKP suşlarının araştırılması, hastaların risk faktörlerinin kolonizasyon ile ilişkisinin değerlendirilmesi ve elde edilen sonuçlar ile alınması gereken tedbirler konusunda yol gösterici olunacağı düşünülmüştür. Çalışmada Kasım 2014 Kasım 2015 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi yoğun bakım ünitelerinde, 72 saat ve üzeri süre ile yatan ve yatışları devam eden hastalardan alınan rektal sürüntü örnekleri retrospektif olarak incelenmiştir. Mikrobiyoloji laboratuvarına rutin olarak gönderilen 190 hastadan alınan 287 rektal sürüntü örneği, Eosine Methylen Blue (EMB) agar ve % 5 koyun kanlı agara ekildikten sonra 36°C' de inkübe edilmiştir. Besiyerinde üreyen Gram negatif bakterilerin identifikasyonu konvansiyonel yöntemler ve/ veya Vitek 2 otomotize sistem ile yapılmıştır. Klebsiella pneumoniae olarak saptanan suşların imipenem, meropenem ve ertapenem duyarlılığı disk diffüzyon yöntemi ile incelenerek dirençli suşlar agar gradient test ve/veya vitek 2 otomotize sistem ile değerlendirilmiştir. Hastalara ait veriler, hastane otomasyon sistemi ve/veya dosya taraması ile tespit edilmiştir. Sonuç olarak, çalışmamızda kan transfüzyonu uygulanması, total paranteral nutrisyon uygulaması ve glikopeptid grubu antibiyotik kullanımının KDKP kolonizasyonu açısından önemli risk faktörleri olduğu saptanmıştır. Santral venöz kateter uygulamasının ise yenidoğanlar için KDKP kolonizasyonunda ayrı bir risk oluşturduğu görülmüştür. Dirençli bakteri kolonizasyonlarını önlemek için gerekli tedbirlerin alınması, hasta izolasyonlarının sağlanması ve eğitimlerin düzenli olarak yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Klebsiella pneumoniae is a Gram negative, immobile, non-spore and encapsulated bacterium belonging to the Enterobacteriaceae family. Since it is a bacterium found in the upper respiratory tract and faecal flora in humans, it emerges as an opportunistic pathogen in unfavorable conditions. So, it is one of the important agents for causing nosocomial infections. It is known that hospitilisation in intensive care or prolonged hospitilisation in other clinics, immune deficiency, invasive interventions and multiple and long-term antibiotic usage facilitate the formation of resistant strains. For prevention of Carbapenem-Resistant Klebsiella pneumonaie (CRKP) infections, it is recommended to screen positive rectal swabs and isolate positive patients. In this study we collected the data of rectal swab samples from patients who hospitalized 72 hours and more in ICU units in Düzce University Health Application and Research Center between November 2014 and November 2015 were analyzed retrospectively. This study may be a guide for establishing the relation between patient risk factors and KDKP colonization and taking steps for preventation. A total of 287 rectal swab specimens from 190 patients routinely referred to the microbiology laboratory were inoculated on Eosine Methylen Blue (EMB) agar and 5% sheep blood agar and incubated at 36 °C. The identification of Gram negative bacterial growth in the medium was carried out by conventional methods and / or by Vitek 2 automated systems. Imipenem, meropenem and ertapenem susceptibility of strains detected by disc diffusion method and resistant strains were evaluated by agar gradient test and / or vitek 2 automated system. Data of patients were determined by data recorded in hospital automation system and / or file scanning. In our study, blood transfusion and total parenteral nutrition (TPN) applications and glycopeptide group antibiotic use were found as important risk factors for CRKP colonization. Central venous catheter application poses a separate risk for neonatal colonization. Necessary precautions should be taken to prevent resistant bacterial colonization, patient isolation and trainings should be done regularly.