0-24 aylık bebeği olan annelerin anne sütü ve emzirme ile ilgili bilgi düzeyi ve davranışları
The knowledge level and behavior of mothers having a 0–24 months old baby about breast milk and breastfeeding
- Tez No: 478128
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHUŞEN KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Çalışmamızda emzirme döneminde olan annelerin anne sütü konusunda bilgi düzeyi ve emzirme tutumunu değerlendirerek anne sütü hakkındaki farkındalığı artırmayı amaçladık. Yöntem: Araştırmamız tanımlayıcı tipte kesitsel bir çalışmadır. 01.07.2016-01.07.2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniklerine başvuran annelerden oluşmaktadır. Katılımcılar 24 ay ve daha küçük bebeği olan anneler arasından seçilmiştir. Çalışmamızda toplam 401 katılımcı vardır. Annelere sosyodemografik özellikleri ve anne sütü ile ilgili bilgi ve uygulamalarını incelemeye yönelik soruların olduğu anket formu uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda annelerin yaş ortalaması 28.1±5.7 yıl iken bebekler ortalama 13.4±6.7 aylık idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of our study is to increase the awareness about breast milk by evaluating the knowledge level and attitude of breastfeeding mothers about breast milk. Matherials and Method: This study is a descriptive cross-sectional study. The study sample consisted of the mothers who were admitted to the Outpatient Clinics, Konya Education and Research Hospital, University of Health Sciences between 1 July 2016 and 1 July 2017. Participants were selected among from mothers whose infants were aged 0 to 24 months. There were a total of 401 participants in our study. A questionnaire that contained questions about the sociodemographic characteristics and about the knowledge and practices related to breastfeeding was applied to the mothers. Findings: In our study, the mean age of the mothers was 28.1±5.7 years and the mean age of the babies was 13.4±6.7 months.