Kendine zarar verme davranışında bulunan gençler üzerine bir araştırma
A research on young people's self-harming behaviour
  1. Tez No: 565983
  2. Yazar: AYŞE NUR PEKASIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH AKBAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ERŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Psychology, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Politikaları ve Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Kendine zarar verme olgusunu, davranışı gerçekleştiren gençlerin kendi öznel deneyimleri üzerinden anlamaya odaklanan bu çalışma; kendine zarar verme davranışında bulunan gençlerin sosyal sahnelerinde yer alan problemleri belirlemeyi, gençlerin bu problemleri nasıl deneyimlediklerini anlamayı ve gençlerin kendine zarar verme davranışına yüklemiş oldukları anlamı kendine zarar verme deneyimleri üzerinden anlamayı amaçlamaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda araştırma nitel araştırma desenlerinden temellendirilmiş kuram yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın felsefi zemini hermeneutik ve epistemolojik zemini pragmatizm üzerinden temellendirilmiştir. Kartopu örneklemeyle belirlenen kendine zarar verme davranışında bulunan 14- 22 yaş arasında 20 genç araştırmanın çalışma grubunu oluşturmaktadır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak ayrıntılı görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Sürekli karşılaştırmayla veriler sistematik şekilde analiz edilmiştir. Analizlerden elde edilen kodlar 32 kategori altında toplanmış ve 3 çekirdek kategoride birleştirilmiştir. Bulgular kendine zarar verme davranışında bulunan gençlerin; benlik algılarının oluşumu ve süreğenliği, duygu- düşünce - davranış örüntülerinde yaşam deneyimleri, benlik algısının görünür yüzü olarak kendine zarar verme davranışı, kendine zarar verme davranışında bulunan gençlerin gözüyle sosyal hizmet- profesyonel yardım- ideal yardım beklentileri ve kendine zarar verme davranışında bulunan gençlere ilişkin geliştirilen model önerisi olmak üzere beş ana başlık altında ifade edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, geniş bağlamda sosyal fenomenlerin, gence ilişkin pşişik fenomenlerin ve ebeveynlerle kurulan ilişki deneyimlerinin gencin yaşam deneyimleri ve ani yaşam durumlarıyla örseleyici bir şekilde kesişip birleştiği noktada kendine zarar verme davranışı kısa vadede soluklanmayı sağlayan ancak uzun vadede başarısız olan paradoksal bir mücadele girişimi olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on understanding the phenomenon of self-harm with young people's subjective experiences. The purposes of this research are to discover problems in the social scenes of young people who are self-harming behaviour, to understand how young people experience problems in the social scenes and to understand the meaning of the young people's self-harm behavior through theirs experiences. For these purposes, the research method was chosen as qualitative approach and qualitative research designs was also chosen as Grounded Theory. The philosophical and epistemological roots of the research is based on hermeneutics and pragmatism. The study group was carried out with snowball sampling. The study group consisted of 20 young people who are self-harming behaviour and between the ages of 14-22. Data were collected by means of in- depth interview technique using semi- structured interview form. Data were analyzed systematically with constant comperative analysis method. The codes which obtained from the analyzes were collected under 32 categories and combined into 3 core categories. Findings of the research was gathered five main headings. Young people who self-harm behavior's the formation and continuity of self-perceptions. Experiences of life in emotion, thought and behavior patterns. Self-harm behavior as the visible face of self-perception. From the eyes of young people who are self-harm; social work, professional assistance and ideal assistance. Model proposal developed for young people who self-harm behavior. As a result of the research, self-harm is a complex and depth experience for young people's who hurt themselves. When social phenomena, psychic phenomena and negative relationships with parents intersect dramaticly young people's life experiences and sudden life situations, self-harm behavior becomes a paradoxical struggle initiative. Altough this struggle initiative provides short-term breathing, is unsuccessful attempt in the long- term.