Kadaverik böbrek naklinde üreteral kateter kullanımının erken dönem üriner komplikasyon, enfeksiyon ve geç dönem greft sağkalımı üzerine etkisi
The effect of ureteral stenting on urological complications in early period, infection and long term graft survival in cadaveric renal transplantations
  1. Tez No: 565988
  2. Yazar: BAHAR CANBAY TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BAKKALOĞLU, UZMAN ADEM BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaçlar: Kadaverik böbrek naklinde, intraoperatif üreteral kateter; ürolojik komplikasyonları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Ancak bu uygulama ile üriner sistem enfeksiyonu sıklığında artış olabileceğini gösteren yayınlar da mevcuttur. Amaç kadaverik böbrek nakilli hastalarda üreteral kateter kullanımının, erken dönem üriner komplikasyon, enfeksiyöz komplikasyonlarla ve greft sağkalımıyla ilişkisinin araştırılmasıdır. Hastalar ve yöntemler: İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Transplantasyon Ünitesi'nde kadavradan böbrek nakli yapılan 150 hasta çalışmaya alındı. Üreteral kateter kullanılmayan 78 hasta ve üreteral kateter kullanılan 72 hasta olduğu tespit edildi. Bu iki hasta grubu postoperatif erken dönem ürolojik komplikasyonlar, nakil sonrası ilk 1 ay görülen üriner sistem enfeksiyonu ve idrar kültürü sonuçları, antibiyoterapi kullanımı, CMV enfeksiyonu, kanda ve idrarda BK virüs varlığı, nakil sonrası yatış süresi, böbrek rejeksiyonu olup olmaması ve greft sağkalımı açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Üreteral kateter kullanılan olgularda, postoperatif erken dönem ürolojik komplikasyon sıklığı anlamlı düzeyde azalmıştır (p=0,004).
Özet (Çeviri)
Objective: Intraoperative ureteral stenting is used to reduce urological complicatons in cadeveric renal transplantation. However, according to some studies it also increases the risk of urinary tract infections. This study aims to investigate the relationship of ureterel stenting with early urinary complications, infection and long term graft survival in cadeveric renal transplant recipients. Patients and Methods: 150 patients that received cadaveric renal transplants in İstanbul University, İstanbul Faculty of Medicine Transplantation Unit were included in the study. Prophylactic ureteral stents were not used in 78 patients and were used in 72 patients. These two groups were compared with regard to urological complications in early period, urinary tract infections and urine culture results in the first month after transplantation, antibiotic use, CMV infection, BK viruria and BK viremia, length of hospitalization, presence of rejection and graft loss. Results: Postoperative early urological complications were significantly reduced in the group of patients with ureteral stenting (p=0.004).