Benzetim yoluyla montaj hattı iyileştirme uygulaması
Application of installation line improvement by simulation
  1. Tez No: 565989
  2. Yazar: MUHAMMED CEVDET EREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABAHATTİN KEREM AYTULUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, fotovoltaik panel üretimi yapan bir firmanın, üretim sisteminde insan faktörünü dikkate alan etmen (ajan) tabanlı simülasyon yaklaşımından bahsedilecektir. İlk olarak güneş enerjisi hakkında genel bir bilgi verilip, Türkiye de güneş enerjisi sektörü hakkında bilgilendirme yapılacaktır. Fotovoltaik üretim hattı, süreçleri, solar panel üretiminde kullanılan malzemeler açıklanacak, Montaj hattı dengeleme ile alakalı literatür araştırması sonucu elde edilen bilgiler verilecektir. Simülasyon kullanım alanları, literatür araştırmasından elde edilen bilgilere yer verdikten sonra etmen tabanlı simülasyonu destekleyen Anylogic versiyon 8.4 programı kullanılarak yapılan Benzetim yoluyla montaj hattı iyileştirme uygulaması kısa bir bilgilendirme yapılmasının ardından bir üretim ortamının etmen tabanlı olarak modellemesine ait uygulamadan bahsedilecektir. Üretim tesisinin şuandaki durumuna iyileştirmeye yönelik tavsiyelerde bulunan çalışmalar gösterildikten sonra simülasyon sonucu elde edilen sonuçlar paylaşılacaktır. Bu çalışmada elde edilen sonuçların gerçek sisteme uygulanması konusunda ilgili firmada çalışma yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the agent-based simulation approach which takes into account the human factor in the production system will be discussed. First, whether a general knowledge about solar energy, Turkey will also be informed about the solar energy industry. Photovoltaic production line, processes, materials used in the production of solar panels will be explained, information obtained as a result of literature search related to assembly line balancing will be given. Simulation application areas, using the information obtained from the literature research, using the Anylogic version 8.4 program that supports the agent-based simulation. After a brief briefing of the assembly line optimization by simulation, the application of the modeling of a production environment as an agent-based will be mentioned. The results of the simulation will be shared after the studies that give recommendations to improve the production facility to the current situation are shown. The study will be carried out in the relevant company for the application of the results obtained in this study to the real system.