Yeniden işlevlendirilen tarihi yapılarda iç mekan kavramının incelenmesi Karaköy Sümerbank örneği
Examinationof interior concept in refunctioned historical structures Karaköy Sümerbank example
- Tez No: 566006
- Danışmanlar: DOÇ. CEM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yapılar, ait oldukları zaman diliminin özelliklerini taşıyan maddi kültür öğeleridir. Bu maddi kültür öğelerinin yani tarihi yapıların döneminin bütün nitelik ve niceliklerini taşıyan geçmişten ve geleceğe köprü kuran örnekler olduklarından dolayı korunarak yaşatılması gerekmektedir. Tarihi yapıların yaşatılması için geliştirilen yapının ait olduğu çevre ve bu çevrenin sosyo-kültürel yapısı ile kullanıcı beklentileri doğrultusunda, yapının özgün karakterini kaybetmeden günümüze aktarılması için yürütülen projelerden birisi de işlev değişikliğidir. Bu çalışmada, İstanbul, Karaköy' de bulunan ve banka olarak kullanılan Sümerbank Binası'nın otele dönüşümü ele alınmaktadır. Çalışma yedi bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde; çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi yer almaktadır. İkinci bölümde; mekan ve iç mekan kavramının tarihsel gelişimi ile tasarım kriterleri ele alınarak duyarlılık, restorasyon, sürdürülebilirlik kavramları incelenmektedir. Üçüncü bölümde; yeniden işlevlendirme kavramı, tarihsel, kültürel, çevresel ve ekonomik faktörler ele alınmaktadır. Dördüncü bölümde; tarihi yapıların yeniden işlevlendirilmesi ve bu yapıların dönüşüm süreci çerçevesinde korunması, işlev seçimini etkileyen unsurlar, bulunduğu konum, yapının özgün işlevi, yapının hacimsel ve mekansal kurgusu incelenmektedir. Beşinci bölümde, tarihi yapıların işlev değişikliği ve bu yapıların otele dönüşüm süreci, sürdürülebilir ve doğru malzeme seçiminin önemi, otel tarihi, otellerin sınıflandırılması, otelleri oluşturan bölümler incelenmektedir. Altıncı bölüme gelindiğinde, Karaköy Sümerbank örneğinin irdelenerek, Karaköy ve Bankalar Caddesi'nin 19.yy'dan günümüze kadar olan tarihsel süreci ile Sümerbank Binasının mimari özellikleri, yeniden işlevlendirilen tarihi yapının restorasyon öncesi ve restorasyon sonrası gerçekleştirilen tasarımları fotoğraf ve planlar ile desteklenerek yedinci bölümde de sonuç kısmı ile bu çalışma tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Structures are material cultural elements that carry the characteristics of the time zone to which they belong. These material cultural elements, i.e. historical structures that carry all the qualities and quantities of the past and the future are the examples that bridge therefore needed to be preserved and protected. Function change in such buildings is in accordance with the environment and the socio-cultural structure of this environment and user expectations of the structure developed for the preservation of historical structures, one of the projects carried out for the transfer to the present day without losing the original character of the structure. In this study, the transformation of Sümerbank building to hotel, which is used as a bank in Istanbul, Karaköy, is addressed. The study consists of seven parts: in the first part; the purpose, scope and method of the study are indicated. In the second part; with the historical development of the concept of space and interior, the concepts of sensitivity, restoration and sustainability are examined by addressing the design criteria. In the third part; the concept of refunctionalization, historical, cultural, environmental and economic factors are discussed.In the fourth part; the reconstruction of historical structures and preservation of these structures within the framework of the transformation process, elements affecting the selection of functions, location, the original function of the structure, volumetric and spatial fiction of the structure are examined. In the fifth part, the function change of historical structures and the process of conversion of these structures to the hotel, the importance of sustainable and the right choice of materials, hotel history, classification of hotels, the departments that comprise the accommodation are examined. By the sixth chapter, the architectural features of the Sümerbank building, which was examined by the Karaköy Sümerbank sample, and the historical process of Karaköy and Banks Street from the 19th century to the present, were discussed before the restoration of the historical structure and after the restoration by the designs that are supported with photographs and plans. Thus this master thesis is completed via the result part in the seventh chapter.