Bilgi ekonomisinin ekonomik büyüme üzerindeki etkileri: BRICS ülkeleri ve Türkiye için bir analiz
The effects of knowledge economy on economic growth: An analysis for BRICS countries and Turkey
  1. Tez No: 566024
  2. Yazar: HİLMİ ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ERÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüzdeki gelişmiş ülkelerin birçoğu kalkınma süreçlerinde bilgi, yenilik ve teknolojiden faydalanarak bu süreci önemli ölçüde kısaltmış ve kolaylaştırmıştır. Hem gelişmiş ülkelerin bu tecrübesi hem de bilgi ekonomisi unsurlarının özellikle günümüz-de hızla gelişmesi nedeniyle ekonomik büyüme performansını arttırmak ve refah seviyesini yükseltmek isteyen birçok ülke bu alana önemli kaynaklar aktarmakta ve politikalar üretmektedir. Bilgi ekonomisi, özellikle gelişmekte olan ülkelerin büyüme yarışında öne geçmeleri ve yaşam standartlarını arttırmasında son derece önem taşımaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, gelişmekte olan bazı ülkelerde bilgi ekonomisinin ekonomik büyüme üzerinde nasıl etkiler oluşturduğunu anlayabilmektir. Bu amacı gerçekleştirmek için Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika (BRICS) ülkeleri ile Türkiye 1995-2017 dönemi için kişi başı gayri safi yurtiçi hasıla, internet kullanım oranı, eğitim endeksi ve patent başvuru sayısı değişkenleri kullanılarak panel veri analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Elde edilen ampirik sonuçlara bakıldığında bilgi ekonomisinin çeşitli unsurlarıyla ekonomik büyümeyi pozitif yönde etkilediği ve bu sonuçların genel itibariyle literatürle uyumlu olduğu görülmektedir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre; günümüzün hıza ve bilgiye dayalı dünyasında ekonomilerini büyütmek, rekabet güçlerini ve yaşam standartlarını arttırmak isteyen gelişmekte olan ülkelerin bilgi ekonomisi unsurlarına verdikleri önemi arttırmaları, bu alanda kendi ekonomik ve sosyokültürel yapılarına uygun politikalar üretmeleri ve uluslararası ölçekte birbirleriyle işbirliği içinde bulunmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Many of today's developed countries have significantly shortened and facilitated this process by utilizing knowledge, innovation and technology in their development processes. Due to this experience of both developed countries and the fact that knowledge economy elements are rapidly developing especially today, many countries that want to increase the economic growth performance and increase the level of welfare, have transferred important resources and produced policies to this field. The knowledge economy is particularly important for developing countries to take the lead in the growth race and to increase living standards . In this context, the aim of the study is to understand how the knowledge economy affects on economic growth in some developing countries. To realize this purpose; Brazil, Russia, India, China, South Africa (BRICS) countries with the Turkey were analyzed by panel data analysis technique using gross domestic product per capita, internet usage rate, education index and patent applications variables for the period of 1995-2017. Looking at the empirical results obtained; with the various elements of the knowledge economy positively influence on economic growth and these results are generally consistent with the literature. According to the results obtained from the study; developing countries, wanting to grow their economies and increase their competitiveness and living standards in today's fast and knowledge-based world, need to increase the importance they attach to the knowledge economy elements, produce policies for their economic and socio-cultural structures in this field and cooperate with each other on an international scale.