Malign biliyer darlıklarda endobiliyer radyofrekans ablasyonun kendiliğinden açılabilen metalik stentlerin açık kalma süresine katkısı
Contribution of endobiliary radiofrequency ablation to the duration of functionality of self-opening metallic stents in malignant biliary strictures
- Tez No: 566044
- Danışmanlar: DR. BİGE SAYIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada ki amacımız malign biliyer darlıklarda stent patensini arttırmak amacıyla kullanılan perkütan transhepatik endobiliyer radyofrekans ablasyon (ERFA) yönteminin uygulanabilirlik, güvenirlik ve stent patensine etkisini ortaya koymaktır. Geçmişe yönelik yaptığımız bu çalışmada ileri evre farklı tümörlere ikincil malign biliyer darlık gelişen 28 hastaya Nisan 2017- Nisan2018 tarihleri arasında uygulanan perkütan biliyer drenaj sonrası ERFA ve metalik stentleme vakaları incelendi. İşlem sonrası biyokimyasal ve klinik gözleme dayalı 6 aylık bir takip çizelgesi çıkartıldı. Bu takiplerde karşılaşılan stent tıkanıklıkları kaydedildi. Değerlendirilen 28 hastada ERFA ve stentleme işleminin %100 teknik başarı ile uygulandığı izlendi. İki hastanın birinci hafta sonrasında sonuçlarına erişilemedi ve bir hastanın da 2. ayında Whipple operasyonu geçirmesi nedeniyle çalışmadan çıkartıldı. Takiplerde 25 hastadan 17'sinde ERFA ve metalik stentleme sonrası 1. hafta bilirubin değerleri, biliyer drenaj öncesindeki değerin %50'sinin altına gerilediği izlendi ve klinik başarı %68 olarak tespit edildi. Birinci ayda ise total bilirubin düzeyi normal değerlerin (
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of percutaneous transhepatic endobiliary radiofrequency ablation (ERFA) on the applicability, reliability and stent patency of malignant biliary stenosis. In this retrospective study, ERFA and metallic stenting after percuteneous biliary drainage were performed in the 28 patients with malignant biliary stenosis secondary to advanced stage tumors between April 2017 and April 2018. A 6-month follow-up schedule based on biochemical and clinical observation was drawn after the procedure. Stent occlusions encountered during these follow-ups were recorded. ERFA and stenting were performed with %100 technical success in 28 patients. The results of two patients could not be reached after the first week and one patient was excluded from the study because of the Whipple operation in the second month. In the follow-up, bilirubin levels decreased to less than %50 of bilirubin levels before the first week after ERFA and metallic stenting in 17 out of 25 patients and clinical success was found to be %68. In the first month, the total bilirubin level decreased below the normal values (