Elit grekoromen ve serbest stil güreşçilerde reaktif kuvvet indeksi, maksimal kuvvet ve anaerobik güç özelliklerinin karşılaştırılması
Compari̇son of reacti̇ve strength index, maxi̇mal force and anaerobi̇c power characteri̇sti̇cs i̇n eli̇te greco-roman and freestyle wrestlers
  1. Tez No: 566043
  2. Yazar: SİNAN KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, elit grekoromen ve serbest stil güreşçilerde maksimal kuvvet (MK), reaktif kuvvet indeksi (RKİ) ve anaerobik güç (AG) arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya Ankara ilindeki çeşitli spor kulüplerinde lisanslı olarak yarışan 40 serbest stil ve 47 grekoromen stil güreşçi, ortalama yaşı 21.16±4,32 yıl, boy uzunluğu 173,93±7.16 cm, vücut ağırlığı 80.20±13.88 kg, vücut kitle indeksi 26.42±3.75 kg/m2, spor yaşı 9.49±4.74 yıl, vücut yağ yüzdesi 11.50±5.17 % olan toplam 87 gönüllü sporcu katılmıştır. Araştırmada, katılımcılara sırasıyla antropometrik ölçümler, RKİ, dikey sıçrama, bacak kuvveti ve kavrama kuvveti testleri uygulanmıştır. Stiller arası farkı belirlemek için bağımsız örneklem t testi, değerler arasındaki ilişkiyi saptamak için pearson ve spearman testi uygulanmıştır. t tests sonucuna göre MK (mutlak, rölatif ve allometrik), AG ve RKİ değerleri ortalamasının stiller arasında farklı olmadığı tespit edilmiştir. Korelasyon sonuçlarına göre MK (rölatif ve allometrik) ile RKİ arasında, MK (mutlak ve allometrik) ile AG arasında anlamlı bir ilişki bulunmuşken (p0.05). Grekoromen stil güreşçilerde MK (mutlak) ile AG arasında anlamlı bir ilişki bulunmuşken (p0.05). Serbest stilde güreşçilerde ise MK (rölatif ve allometrik) ile RKİ arasında ve MK (mutlak) ile AG arasında anlamlı ilişki olduğu bulunmuşken (p0.05). Sonuç olarak bu araştırma MK, AG ve RKİ özelliklerinde stiller arasında fark olmadığını, MK ile RKİ ve AG arasında anlamlı bir ilişki olduğunu fakat AG ile RKİ arasında anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between maximal strength (MS), reactive strength index (RSI) and anaerobic power (AP) in elite greco-roman and freestyle wrestlers. 40 freestyle and 47 grekoromen style wrestlers competing in various sports clubs in Ankara, mean age 21.16 ± 4.32 years, height 173.93 ± 7.16 cm, body weight 80.20 ± 13.88 kg, body mass index 26.42 ± 3.75 kg/m2, sports age 9.49 ± 4.74 years, body fat percentage of 11.50 ± 5.17%, a total of 87 volunteer athletes participated. In the study, anthropometric measurements, RSI, vertical jump, leg strength and grip strength tests were applied to the participants. Independent samples t test was used to determine the difference between styles and pearson and spearman tests were used to determine the relationship between values. According to the results of t tests, it was found that the mean values of MS (absolute, relative and allometric), AP and RSI were not different between the styles. According to the correlation results, there was a significant relationship between MS (relative and allometric) to RSI, and between MS (absolute and allometric) to AP (p 0.05). In greco-roman style wrestlers, while there was a significant relationship (p 0.05). In freestyle wrestlers, there was a significant relationship between MS (relative and allometric) to RSI and between MS (absolute) to AP (p 0.05). In conclusion, this study showed that there was no significant difference between the styles of MS, AP and RSI, there was a significant relationship between MS to RSI and AP, but there was no significant relationship between AP and RSI.