Türkiye'de sivil toplum kuruluşlarının Suriyeli sığınmacılar konusundaki rolü
The role of civil society in Turkey about Syrian refugee issue
  1. Tez No: 566060
  2. Yazar: RANA MOLBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Türkiye, tarihi boyunca her zaman göç yollarının üzerinde bulunmuştur. Suriye krizi de göçlere alışık olan bu coğrafyanın karşılaştığı kitlesel akınlardan birini doğurmuştur. Ancak Suriyeli sığınmacılar pek çok anlamda Türkiye için farklı bir göç deneyimi haline gelmiştir. Bu farklılık aynı zamanda deneyimsizliği ve pek çok sorunu beraberinde getirmiştir. Başlangıcından itibaren geçici olacağı düşünülen bu“misafirliğin”uzaması bu sorunları daha da görünür kılmış ve bu sorunların çözülmesi kaçınılmaz hale gelmiştir. Sivil toplum kuruluşları, Suriyeli sığınmacıların Türkiye'ye ayak bastığı ilk günden itibaren konunun yakın takipçisi olmuş ve saha çalışmaları ile kamu kurumlarının başlangıçta boş bıraktığı alanları doldurmaya çalışmıştır. Suriyeli sığınmacıların kalıcılığının kabul edilmesiyle birlikte kamu kurumları da Suriyeli sığınmacılara yönelik politikalar geliştirmeye başlamıştır. Bu politikaların eksik kaldığı noktalarda da sivil toplum kurumları saha çalışmaları ile eksiklikleri gidermeye çalışmıştır. Bu çalışma sivil toplum kuruluşlarının bu çabaları üzerine yoğunlaşmıştır. Kamu kurumlarının yetersiz kaldığı noktalarda sivil toplum kuruluşları varoluş amaçlarını gerçekleştirerek kamu yardımı olmadan sivil inisiyatif ile sorunların bir nebze çözülebileceğini kanıtlamıştır. Çalışmada sivil toplum kuruluşlarının Suriyeli sığınmacılar konusunda yürütmüş ve yürütmekte olduğu projelerle ilgili bilgiler verilmiş, sivil toplum kuruluşlarının Suriyeli sığınmacılar konusunda üye, gönüllü sayılarının ve bütçelerinin sınırlı olmasına rağmen yaptıkları çalışmalarla hemen her alanda Suriyeli sığınmacılara yardımcı olmayı başardıkları belirlenmiştir. Sivil toplum kuruluşlarının kamu kurumları ve birbirleri ile işbirliklerinin yeterli düzeyde olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu nedenle sivil toplum kuruluşlarının kamu kurumları ve birbirleri ile işbirliklerini geliştirecek çalışmalar yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey has always been on the migration route throughout its history. The Syrian crisis has caused a mass raid in the area that is accustomed to migration. However, Syrian refugees in many ways have turned out to be a different experience of migration to Turkey. The difference in the situation also many problems orginating from inexperience. This prolonged stay, which is expected to be temporary at first, has made these problems more visible and it has become inevitable to solve these problems. Non-governmental organizations, has been a close follower of the issue of Syrian refugees from the first day Syrian refugees set foot in Turkey and have tried to fill the empty space left by the initial public institutions. With the adoption of the permanence of the Syrian refugees, public institutions also started to develop policies for the Syrian refugees. At the points where these policies seem insufficient, non-governmental organizations tried to eliminate the shortcomings. This study focuses on the efforts of civil society organizations. In cases where public institutions are insufficient, non-governmental organizations have proved that problems can be solved by civil initiative without public assistance. In this study, the projects carried out by civil society organizations on Syrian refugees are revealed and it was determined that non-governmental organizations are able to asist Syrian asylum seekers in every way despite the limited number of members, volunteers and budgets. It was concluded that the cooperation of civil society organizations with public institutions and each other was not sufficient. Therefore, it has been proposed to carry out studies to improve the cooperation of non-governmental organizations with public institutions and each other.