Ankara Etnografya Müzesi'ndeki Osmanlı Dönemi madalya ve nişanlar
Ottoman Period Medals and Insignia in Ankara Ethnography Museum
  1. Tez No: 566061
  2. Yazar: ŞAZİYE AYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Ankara Etnoğrafya Müzesi'nde bulunan Osmanlı Dönemi madalya ve nişanları padişahın iradesiyle nizamnameleri oluşturularak çıkarılmış olup hak sahiplerine belirli bir amaç için verilmiştir. Bu amaçlar, millet ve devletin bekası için çalışanların ödüllendirilmesi, hizmette yararlılığın artırılması, moral motivasyonun zinde tutulmaya çalışılması, ödüllendirme yapılarak devletle kurulan duygusal bağın güçlendirilmesi şeklinde ve bir tarihi olayı hafızada canlı tutmak şeklinde özetleyebiliriz. Osmanlı Devletinin geleneksel ödüllendirme biçimine baktığımızda devlete hizmet eden yerli ve yabancı kişilerin, kaftan, değerli madenlerle süslenmiş kılıç ve kalkanlar, sorguç, avize ve çelenklerle ödüllendirildiği görülmektedir. Batıyla kurulan yakın ekonomik ve diplomatik ilişkiler bu ödüllendirme biçimini tamamen yok etmese de madalya ve nişanların da daha sonraki dönemde daha etkin bir ödüllendirme biçimi olarak ortaya çıktığını gözlemlemekteyiz. Kaynaklara göre ilk madalya Eski Yunan ve Romalılarda görülmüştür. Avrupa bu geleneği devam ettirmiş olmasına rağmen madalya İslam dünyasında da sıkça kullanılmıştır. Fatih Sultan Mehmed döneminde madalya örnekleri görülmüştür. Osmanlı Devleti'nde 1730 yılında I. Mahmud döneminde altından Ferahi Madalyası adı altında bastırılmıştır. Osmanlı Devleti'nin Avrupa tarzında madalya ve nişanlar ihdas etmesi XIX. yüzyılda olmuştur. Bu yüzyılın yoğun diplomasisinde madalya ve nişanlara kronolojik olarak bakıldığında, Osmanlının son asrının siyasi özetini rahatlıkla görebilmekteyiz. Ankara Etnoğrafya Müzesi'ndeki madalya ve nişanların çeşitliliği bu anlamda oldukça kıymetlidir. XIX. ve XX. yüzyıla tarihlenen müzedeki bu madalya ve nişanların, tarihsel gelişimi içerisinde Osmanlının geleneksel ve batılı ödüllendirme süreci kronolojik akışa uygun olarak verilmiştir. Müzede mevcut olan 52 adet madalya ve nişanların; tanımları, biçimleri, süslemeleri, tarih ve dönemleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ottoman era medals and badges, in the Ankara Etnoğrafya Museum, are given to eligible people for specific purposes by the regulations under Sultan's will. The aim of giving medals and badges are to award people working for the state's and nation's survival, to increase effectiveness of services, to increase morale and motivation, to strengthen the emotional tie between the state and and people by awarding and to remind of a historical event. When the traditional awarding system of the Ottoman State is analyzed, it is seen that the citizens and foreigners who serve the state are rewarded by gifts such as kaftan, sword and guard plate decorated by precious stones, topknot, chandlier and wreath. Although the close economic and diplomatic relationship with the West does not put away this awarding system totally, it is observed that medals and badges are used as a more effective awarding system. According to the sources, medals are first seen in Romans and Greeks. Although Europe has contiuned this tradition, medals are commonly used at he Islamic World. Examples of medals are seen at the Fatih Sultan Mehmet era. At the Ottoman State, in 1770, the I. Mahmut era, Ferahi Medals made of gold are used. European style medals are not used at the Ottoman used 19thcentury. When medals and badges are chronologically analyzed at this intense diplomatic century, the last century of the Ottoman's politic summary can be clearly seen. Therefore, the diversity of the medals and badges belonging to 19th and 20th centuries are stated according to the chronological order of traditional and western style of the awarding system of Ottoman State. The description, form, decoration, date and period of the 52 medals and badges located in the museum are researched.