Nâzım Hikmet Ran'ın şiirlerinde insan teması üzerine bir inceleme
An analysis on human response in the poems of Nazim Hikmet Ran
- Tez No: 566083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
Bu çalışma, Nâzım Hikmet Ran'ın şiirlerinde insan temasının kullanımı anlamlandırma ve insan tiplerinin oluşumunda dilsel bir sistematiğin varlığını takip etmek amacıyla oluşturulmuştur. Nâzım Hikmet Ran, eserlerindeki başarısı, (otuzdan farklı dile tercümesi v.b.) seyyah yönü vb. sebepler ile“evrensel şair”olarak kabul edilmektedir. İnsan hâllerini anlama ve anlamlandırmadaki yeteneği ise şiirlerine sosyolojik bir değer katmaktadır. Özellikle“Memleketimden İnsan Manzaraları”adlı eserinde, meydana getirdiği panaromik insan hâlleri tablosu,çalışmamıza somut bir delil olarak yerini almıştır. Şair, çok boyutlu düşünce dünyası, eser hacmi v.b. nitelikleri üzerinden, geniş ve etkili bir kurmaca karakter havuzu oluşturmuştur. Çalışmanın amacı, Nâzım Hikmet Ran, şiirlerini bilimsel bir metodla incelemek ve bu şiirlerde yer alan kurmaca karakterleri sınıflandırıp, oluşum sistematiğini kavrayarak genellemelere ulaşmaktır. Amaçlar doğrultusunda şairin tüm şiirleri, edebiyat kuramının beklentilerini karşılayacak şekilde taranarak, gerekli tasnif işlemleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular ve veriler ise sistematik bir düzenle irdelenerek, çalışma bütünlüğü sağlanmıştır. Belirtilen amaçlar doğrultusunda yapılan, sistematik incelemelerin sonucunda, Nâzım Hikmet Ran'ın insan kavramına bakışı, insanı sınıflandırma bilinci ve kurmaca karakter oluşturma mantığı gibi hususlarda, gelecekte yapılabilecek çalışmalara katkı sağlayabilecek belli veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to understand the use of human contact in the poems of Nâzım Hikmet Ran and to follow the existence of a linguistic system in the formation of human types. Nâzım Hikmet Ran is regarded as a“universal poet”because of reasons such as his success in his works (translating from thirty different languages…etc.) and direction of the traveler. The ability to understand and understand human beings adds a sociological value to him poetry. In particular, the panaromic human figures table, which was brought to the table in his work titled“People's Views from My Country”, took place as a concrete evidence for the discourses. The poet has created a large and effective fictional character pool due to its qualities like multi-dimensional world of thought, volume of work..etc. The aim of the study is to examine the poems of Nâzım Hikmet Ran with a scientific method, to classify the fictional characters in these poems and to understand the formation system and reach the generalizations. In line with the aims, all the poems of the poet were scanned in order to meet the expectations of the literature theory and necessary sorting procedures were done.The findings and data obtained are analyzed in a systematic harmony to ensure the integrity of the study. As a result of the studies carried out in the direction of the stated aims, important determinations were obtained which will lead to literature researchers such as Nâzım Hikmet's view of human concept, human classification, consciousness and fictional character formation logic.