Gökkuşağı alabalığının (Oncorhynchus mykiss) canlı olarak farklı transfer uygulamalarında biyomarkır olarak solungaçların değerlendirilmesi
Gills as morphological biomarkers in different live transferapplication of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 566082
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ KAYIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada, gökkuşağı alabalıklarının (Oncorhynchus mykiss) canlı transfer koşullarında yapılan değişikliklerin etkileri, bazı su kalite parametrelerinin ve solungaç histolojisinin incelenmesiyle belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada ortalama ağırlıkları 18,7±0,8 gr olan alabalıklar kullanılmıştır. Balıkların canlı transfer şartları olarak taşıma suyunun pH seviyeleri; yüksek pH (YpH) 7,98±0,2, düşük pH (DpH) 6,01±0,1 olacak şekilde ayarlanmıştır. Bunun dışında tuz 6 gr/l ve seramik top 10 gr/l kullanılan diğer gruplar oluşturulmuştur. Kontrol grubu ile birlikte tüm gruplar iki tekerrür olarak tasarlanmıştır. Oluşturulan deneme düzeneği taşıma şartlarının gerçeği yansıtması amacıyla bir araca yüklenmiştir. Her bir saatte bütün gruplarda suyun amonyak, pH, çözünmüş oksijen ve sıcaklık değerleri ölçümü yapılmıştır. Ayrıca solungaç histolojisi için her gruptan saatte birer örnek alınarak fikse edilmiştir. Deneme 5. saatte sonlandırılmıştır. Deneme sonunda en düşük amonyak değeri seramik top bulunan (ST) grupta 1,98 mg/l olarak belirlenmiştir. En yüksek amonyak değeri ise yüksek pH (YpH) grubunda 2,83 mg/l ölçülmüştür. Başlangıç ve deneme sonucunda balıkların solungaç dokuları incelendiğinde önemli sayılabilecek farklılığın, kontrol ve yüksek pH gruplarında ödem ve epitel lifting olduğu belirlenmiştir. Seramik top (ST) dışında kalan diğer deneme gruplarında ise hiperplazi ve epitel ayrılma ile çoklu deformasyonlar dikkati çekmiştir. Elde edilen bulgular ışığında seramik top kullanılan grupta diğer gruplara göre daha az bir deformasyon oluştuğu gözlemlenmiştir. Sunulan bu tez çalışmasının sonunda elde edilen veriler, seramik ürünlerin özellikle solungaç histolojisi bulguları, pH seviyesinin stabilitesi ve amonyak değerinin azaltılmasına yönelik etkisi nedeniyle canlı balık naklinde faydalı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the efficiency of changes in live transfer conditions of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) was determined by examining some water quality parameters and gill histology. Trout with an average weight of 18.7 ± 0.8 g was used in the study. The pH levels of the transport water were adjusted to be high pH (YpH) 7.98 ± 0.2 and low pH (DpH) 6.01 ± 0.1. In addition, other groups were formed using 6 g / l salt and 10 g / l ceramic balls. The control group and all groups were designed as two replications. The test device is installed on a vehicle in order to reflect the reality of the conditions of transport. Ammonia, pH, dissolved oxygen and temperature values of water were measured in all groups at each hour. In addition, samples were taken from each group for gill histology and fixed every hour. The experiment was terminated at the 5th hour. At the end of the experiment, the lowest ammonia value was determined as 1.98 mg / l in the group with ceramic ball (ST). The highest ammonia value in the high pH (YpH) group was 2.83 mg / l. When the gill tissues of the fish were examined at the beginning and at the end of the experiment, it was determined that the significant differences were oedema and epithelial lifting in the control and high pH groups. Hyperplasia and epithelial detachment and multiple deformations were observed in the other experimental groups except the ceramic ball (ST). In the light of the findings, it was observed that there was less deformation in the ceramic ball group compared to the other groups. The data obtained at the end of this thesis study showed that ceramic products are especially useful in live fish transplantation due to the gill histology findings, the stability of the pH level and the effect of reducing ammonia value.