Acil tıp kliniğinden nöroloji kliniğine yatışı yapılan hastaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of patients who were hospitalized to the neurology clinic from the emergency department
  1. Tez No: 566095
  2. Yazar: MUSTAFA AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN KOZACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
GİRİŞ: Bu tez çalışmasında, hastanemiz acil servisine başvuran ve nöroloji servisine yatışı yapılan hastaların demografik ve tıbbi özellikleri incelendi. MATERYAL ve METOD: Çalışma; retrospektif olarak, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 20 Eylül 2012 - 20 Mart 2013 tarihleri arasında altı aylık süreçte Acil Tıp Kliniği'nden Nöroloji Kliniği'ne yatışı yapılan 523 hasta ele alınarak yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya 523 hasta dahil edildi. Tüm çalışmaya alınan hastaların % 47.4'ü kadın, % 52.6' sı erkek idi. Tüm hastaların yaş ortalaması 65.89 ± 16.98 bulundu.Hastaların % 68.7'sinin serebrovasküler hastalık (SVH) nedeni ile yatışı yapılmıştı. SVH hastaların sadece %2'si ilk 4.5 saatte hastaneye başvurmuştu. SVH 357 hastada % 74.8 ile ilk sırada akut iskemik inme (Aİİ) gelişmişti. Tüm hastalıklarda %89.1 servis yatışı ve % 10.9 yoğun bakım yatışı yapılmıştı. Yoğun bakıma yatış en sık %11.9 epilepsi ve %11.2 vasküler hastalıklar olmuştu. Hastanede kalış süresi açısından en uzun hastalık grubu 10.47 ± 9.12 gün ile SVH oldu. Çalışmaya alınan hastaların % 4.59 eksitus ile sonuçlanmıştı. Exitus olan hastaların % 83'ü vasküler % 17'si diğer nedenlerle eksitus olmuştu. SONUÇ: Akut gelişen nörolojik olaylar acil servislerde önemli bir yer tutmaktadır. Bu hastaların morbidite ve mortalite oranları yüksek olduğu için acil servise başvuran her hastanın nörolöjik değerlendirmesi yapılmalıdır. Hastanelerde ''inme takımı'' oluşturmalı aynı zamanda halkın inme konusunda bilinçlendirilmesi için halka yönelik eğitimler yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study, the patients who consult our emergency department than hospitalized neurology department demographic and medical al characteristicswere analyzed. METHODS: This study was done on hospitalized of 523 patients from emergency department to neurology department, between the date 20 September 2012 - 20 March 2013, during six mounths, at Antalya Education and Research Hospital, in the form of retrospective. RESULTS: 523 patients 47.4% female and 52.6% male were included the study. The avarage age of patients was 65.89 ± 16.98. 357 patients 68.7% was serebrovascular disease(SVD). Just 2% patient enter the emergency department(ED) in first 4.5 hours in SVD. 74.8% patients were acute iscemic stroke (AİS) in SVD. Just 10.9% patients hospitalized on critical care unit. Epilepsy 11.9% was first, SVD 11.2% was second on critical care unit. SVD was the longest host in hospital with 10.47 ± 9.12. 4.59% patients were died, 83% was at SVD. CONCLUSION: The neurologic urgent cases take a large episode of emergency unit request. Morbidity and mortality of theese patients is highly, neurologic examination all of patients enters emergency unit, must be done.“The Stroke team”must be constituted and educations must be organised public oriented to become conscious abouth neurologic disorders.