Yetiştirici koşullarında halep keçisi x kilis keçisi F1 oğlaklarının büyüme ve yaşama özelliklerinin belirlenmesi
Determination of growth and life characteristics of damascus x kilis F1 kids in breeders conditions
  1. Tez No: 566094
  2. Yazar: TUBA KURTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT DENİZ ŞİRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, entansif koşullarında yetiştirilen Halep x Kilis F1 oğlaklarının yaşama gücü ve büyüme performanslarını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışma Diyarbakır ili Bismil ilçesinde entansif süt keçi yetiştiriciliği uygulanan bir işletmede mevcut 54 baş Halep x Kils keçisinden doğan 37 baş erkek ve 33 baş dişi F1 oğlakları kullanılmıştır. Halep x Kilis F1 Oğlaklarının 210 güne kadar olan büyüme ve gelişme özelliklerinin araştırıldığı çalışmada doğum, 30, 60, 90, 120, 150, 180 ve 210 günlük canlı ağırlık ortalamaları erkeklerde sırasıyla; 3.96±0.124 kg, 7.47±0.306 kg, 10.99±0.506 kg, 13.71±0.592 kg, 15.54±0.643 kg, 24.08±1.019 kg, 22.22±1.033 kg ve 27.51±1.168 kg olarak tespit edilirken, dişilerde ise ortalama canlı ağırlıkları sırasıyla; 3.40±0.128 kg 6.46±0.312 kg, 9.61±0.490 kg, 12.29±0.584 kg, 15.79±0.772 kg, 22.40±0.856 kg, 22.60±0.809 kg ve 24.11±0.937 kg olarak tespit edilmiştir. Doğum tipi göz önüne alındığında ise tekiz doğan oğlaklarda ortalama canlı ağırlıklar sırasıyla; 4.12±0.124 kg, 7.42±0.338 kg, 11.29±0.549 kg, 13.89±0.691 kg, 16.51±0.764 kg, 24.08±1.132 kg, 24.31±1.146 kg, ve 26.92±1.269 kg, ikiz doğanlarda ise sırasıyla; 3.28±0.103 kg, 6.58±0.289 kg, 9.42±0.418 kg, 12.20±0.459 kg, 14.83±0.608 kg, 22.51±0.745 kg, 22.74±0.753 kg, ve 24.90±0.915 kg olarak tespit edilmiştir. Doğum tipinin, doğum ağırlığı, 60. ve 90.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the survival and growth performances of Damascus x Kilis F1 kids grown under intensive conditions. In this study, 37 male and 33 female female Damascus x Kilis goat F1 kid born from 54 mothers were used in an intensive dairy goat farm in Bismil district of Diyarbakır province. Birth weight and monthly weights up to 7 months of age were determined in kids. In this study, the growth and development characteristics of Damascus x Kilis F1 kids up to 210 days were examined and the mean live weight of birth, 30, 60, 90, 120, 150, 180 and 210 days in males were as follows; 3.96 ± 0.124, 7.47 ± 0.306, 10.99 ± 0.506, 13.71 ± 0.592, 15.54 ± 0.643, 24.08 ± 1.019, 22.22 ± 1.033 and 27.51 ± 1.168 kg, respectively, while the average live weight of the female; 3.40 ± 0.128, 6.46 ± 0.312, 9.61 ± 0.490, 12.29 ± 0.584, 15.79 ± 0.772, 22.40 ± 0.856, 22.60 ± 0.809 and 24.11 ± 0.937 kg. When the type of birth is considered, the average live weights of singly born kid are as follows; 4.12 ± 0.124; 7.42 ± 0.338; 11.29 ± 0.549; 13.89 ± 0.691; 16.51 ± 0.764; 24.08 ± 1.132; 3.28 ± 0.103, 6.58 ± 0.289, 9.42 ± 0.418, 12.20 ± 0.459, 14.83 ± 0.608, 22.51 ± 0.745, 22.74 ± 0.753, and 24.90 ± 0.915 kg.