Farklı bot ve gemi formlarının sayısal hidrodinamik analizi
Numerical hydrodynamic analysis of different boat and ship forms
- Tez No: 566102
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİ TURGUT GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gemi İnşaatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde yükselen enerji maliyetleri ve giderek artan çevre kirliliği nedeniyle tekneleri gereğinden yüksek güce sahip motorlarla donatmamak ve seyir yarıçapını doğru belirleyebilmek için, tekne formlarının hidrodinamik direnç kuvvetlerinin doğru tahmin edilmesi çok önemli hale gelmiştir. Bu amaçla gerçekleştirilen ve oldukça maliyetli olan çekme tankı deneylerinin kapsamını sınırlandırabilmek ve tekne formunun direncini geniş bir hız aralığında ve her yükleme durumu ile deniz koşulundaki direncini tahmin edebilmek, ancak hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) analizleri ile mümkün olabilmektedir. Bu tezin amacı farklı tekne formlarına sahip botların veya gemilerin bilgisayar ortamında ANSYS Fluent 16.0 yazılımı aracılığıyla HAD analizini yaparak elde edilen direnç sonuçlarını, daha önce yapılmış olan çekme tankı direnç deney sonuçlarıyla karşılaştırarak güvenilir bir analiz algoritması elde etmektir. İzleyen aşamada ise, elde edilen bu sonuçlardan hareket ederek, daha önce çekme tankı deney sonuçları bulunmayan bir tekne formunun Rhinoceros yazılımında üç boyutlu modelini oluşturmak ve ortaya çıkan formun ANSYS Fluent 16.0 yazılımında HAD analizini gerçekleştirmek diğer bir hedefi oluşturmaktadır. Böylelikle daha önce çekme tankı deney sonuçları bulunmayan bir gemi formunun veya yeni tasarlanan bir tekne modelinin çok geniş bir hız aralığında, her yükleme durumu ile deniz koşulundaki HAD analizlerinin yapılarak, bu forma ait gerçeğe yakın sayısal direnç değerlerinin elde edilmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Due to rising energy costs and increasing concerns about environmental pollution, it has become very important to accurately estimate the hydrodynamic resistance forces of the boat forms in order to equip the boats with engines with optimum power and to increase their cruising radius accurately. To limit the scope of the highly expensive towing tank experiments being performed for this purpose, and to estimate the resistance of the boat form in a wide speed range and under each loading and sea condition, it has become a practical necessity to achieve those calculations with computational fluid dynamics (CFD) analyses. The aim of this thesis is to investigate the resistance results of boats or vessels having different forms by performing HAD analysis on computer using ANSYS Fluent 16.0 software which is to obtain a reliable analysis algorithm comparing the pre-made tensile tank resistance test results. In the second part, considering these results obtained, a three-dimensional model of a boat form was created using the Rhinoceros software whose towing tank test results do not exist before, and resistance estimations of the created form was made using CFD analyses of this form were carried out in ANSYS Fluent 16.0 software. In this way, it will be possible to obtain realistic numerical resistance estimation values of a ship form or a newly designed boat model which has no previous towing tank test results, by performing CFD analyzes under each loading and sea condition in a very wide speed range.