AZ31 magnezyum alaşımlarına ilave edilen farklı alaşım elementlerinin korozyon özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different alloying elements added to AZ31 magnesium alloys on corrosion properties
- Tez No: 566101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS TÜREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada AZ31 magnezyum alaşımlarının metalografik ve korozyon özelliklerini geliştirmek için alaşımlara %1 oranında Titanyum (Ti), Indiyum (In) ve Kalay (Sn) ilave edilmiştir. Atmosfer kontrollü ergitme fırınında eritilen alaşımlar yerçekimi döküm tekniği ile Y-Blok kalıba dökülmüştür. İstenilen boyutlara getirilen numuneler 410 0C'de 48 saat boyunca homojenleştirme ısıl işlemine tabi tutulmuştur. Sıcak haddeleme işlemi, bir haddeleme geçişinde 350 ° C'de % 40 oranında bir kalınlık azaltması gerçekleştirildi. Mikroyapı karakterizasyonları optik (OM) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve (EDS) ile yapıldı. Alaşımların korozyon direncini araştırmak için daldırma testleri ve elektrokimyasal analizler yapıldı. Her iki korozyon testinde oda sıcaklığında % 3.5'lik bir NaCl çalışma çözeltisi kullanıldı. AZ31 magnezyum alaşımının korozyon direnci Ti, In ve Sn ilavesi ile azalma eğilimindedir. Bu düşüş döküm, homojenleştirme ve haddeleme sonrasında In ilaveli alaşımlarda daha belirgin oldu. AZ31 alaşamına %1 İndiyum (In) ilavesi, %1 Titanyum (Ti) ve Kalay (Sn) ilavesine kıyasla, homojenleştirme sonrası korozyon oranında 2 kat, haddeleme işlemi sonrasında ise 4 kat artışa sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Ti, In and Sn elements were added to AZ31 magnesium alloy in the ratio of 1 wt. % inorder to improve its metallographic and corrosion properties. Alloys melted in an atmosphere controlled melting furnace wew casted into Y-die mold with the gravity casting technique. The samples brought to the desired dimensions and heat treated at 410 °C for 48 hours.Hot rolling process was performed at 350 °C by 40% thickness reduction at one rolling pass. Microstructure characterizations were performed by optical (OM) and scanning electron microscope (SEM) and (EDS). Immersion tests and electrochemical analyses were performed to investigate the corrosion resistance of the alloys. A 3.5% NaCl working solution at room temperature was used in both corrosion tests. Corrosion resistance of AZ31 magnesiuom alloy tended to decrease with Ti, In and Sn additons. This decrease is more clear in In addition alloys after cast, homogenized and hot rolled. The addition of 1% Indium (In) to the AZ31 alloy resulted in a 2-fold increase in corrosion rate after homogenization and 4-fold increase after rolling compared to the addition of 1% Titanium (Ti) and Tin (Sn).