Muhafaza sıcaklığının ballarda HMF oluşumunave bazı kimyasal özelliklerine etkisi
Effect of storage temperature on HMF formationand some chemical properties in the honey
  1. Tez No: 566151
  2. Yazar: ÜMİT SAYLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİT DENİZ ŞİRELİ, PROF. DR. UFUK TANSEL ŞİRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma, iki farklı bal tipinde (normal ve pastörize) ve farklı sıcaklık derecelerinde (4, 21, ve 36 °C) depolanan ballarda; HMF (hidroksimetilfurfural) değerleri, diastaz sayıları, nem oranları, pH değerleri, brix sayıları ve serbest asitlik değerleri gibi özelliklerin tespit edilmesi amacı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, honey is stored in two different types of honey (normal and pasteurized) and at different temperatures (4, 21, and 36 °C); HMF (hydromethylfurfural) values, diastase numbers, humidity, pH values, brix numbers and free acidity values were made to determine the properties.