Erzurum ve ilçelerinde üretilen balların analitik özellikleri
Analytical characteristics of honeys produced in Erzurum and its provinces
- Tez No: 83670
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Erzurum ve ilçelerinde üretilen 1998 yılı ürünü 30 adet bal örneğinin bir kısım analitik özellikleri araştırıldı. Buna göre; nem, kurumadde, kül, pH, serbest asittik, lakton, toplam asittik, indirgen şeker, sakkaroz, toplam şeker, prolin, diyastaz aktivitesi ve hidroksi metil furfural (HMF) tayinleri yapıldı. Ayrıca örneklere iyot testi ve Fiche testi uygulandı. Araştırmada kullanılan bal örnekleri cam kavanozlar içerisinde oda sıcaklığında 8 ay muhafaza edilerek kristallerime zamanları tespit edildi.Buna göre 4, 8 ve 20 nolu örneklerin dışında diğer tüm örneklerde zamanla kristallenmenin oluştuğu görülmüştür. Analiz sonuçlarına göre bulunan değerler şöyledir: Nem % 14.8 - 18.7 arasında ortalama % 16.8, kurumadde % 81.3 - 85.2 arasında ortalama % 83.1, kül % 0.03 -0.17 arasında ortalama % 0.073, pH 3.15 - 4.65 arasında ortalama 4.20, serbest asittik 7.4 -22.8 meq/kg arasında ortalama 14.62 meq/kg, lakton 3.5 -.10.1 meq/kg arasında ortalama 7.8 meq/kg, toplam asittik 15.9 - 32.6 meq/kg arasında ortalma 22.0 meq/kg, sakkaroz % 0.88 - 22.69 arasında ortalama % 4.9, indirgen şeker % 57.47 - 75.23 arasında ortalama % 71.06, toplam şeker % 68.62 - 82.04 arasında ortalama % 76.17, prolin 0- 83 mg/kg arasında ortalama 22.8 mg/kg, diyastaz sayısı 0 -16.6 arasında ortalama 9.8, HMF 0 - 76.2 mg/kg arasında ortalama 1 1.54 mg/kg. Bal örneklerine uygulanan iyot testi sonucunda 3, 6 ve 30 nolu örneklerin ticari glikoz içerdiği saptanmış, Fiche testi sonucunda ise 26 ve 28 nolu örnekler, ticari invert şeker varlığı yönünden şüpheli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
A total of 30 different honey samples produced in Erzurum and its provinces in 1998 were subjected to some analytical tests. The samples were analyzed according to the criteria as fallows; percentage of moisture, dry matters, ash, pH, free acidity, lacton, total acidity, invert sugar, sucrose, total sugar, prolin, diastase activity and Wdroksimetilfurfural (HMF) determination. In addition, all of the samples were tested for iodine and monosaccharide degradation products by Fiche test. The honey samples tested in this study were stored in glass jars at room temperature for 8 months in order to determine the time of cristalization. The data showed that the test results as follows: Moisture was between 14.8 - 18.7 % average 16.8 %, dry matter 81.3 - 85.2 % average 83.1 %, ash 0.03 - 0.17 % average 0.073 %, pH 3.15 - 4.65 average 4.20, free acidity 7.4 - 22.8 meq/kg average 14.62 meq/kg, lacton 3.5 - 10.1 meq/kg average 7.8 meq/kg, total acidity 15.9 - 32.6 meq/kg average 22.0 meq/kg, sucrose 0.88 - 22.69 % average 4.9 %, reducing sugar 57.47 - 75.23 % average 71.06 %, total sugar 68.62 - 82.04 % average 76.16 %, proline 0 - 83 mg/kg average 22.8 mg/kg, diastase number 0 - 16.6 average 9.8, HMF 0 - 76.22 and average 1 1.54 mg/kg. According to iodine test, results suggested that the samples numbered 3, 6 and 30 were containing commercial glucose. On the other hand, Fiche test results showed that the samples 26 and 28 were questionable in terms of their invert sugar content. After storage of honey samples, the increase in the amount of HMF and decrease in the diastase activitiy were statisticaly analyzed. The increase in the amount of HMF and decrease in the diastase activity were statisticaly significant (PO.05; PO.01), respectively. The results of this research showed that that the honey samples produced in Erzurum and vicinity were in accordance with the Turkish standarts but suspicious honey samples in terms of analytical properties were belong to the migrating producers. We concluded that there is a need to find dependable and simple test methodes in order to distinguish floral and adulturated honeys.