Postpartum blues (Annelik Hüznü) ve depresyon değerlendirilmesi, demografik özellikler yaşam olayları ve sosyal destekle ilişkisi
Assesment of postpartum blues (Maternity Blues) and depression, and demographic factors, life events and social support relationships
- Tez No: 566160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KONKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikiyatri, Psikoloji, Obstetrics and Gynecology, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, Türkiye'de doğum sonrası dönemde oldukça sık rastlanan Annelik Hüznü (AH) prevelansını, eşlik eden bulgularını ve doğum sonrası dönemde sık rastlanan Postpartum Depresyon (PPD) ile AH arasındaki muhtemel ilişki varlığını araştırmaktır. Ayrıca algılanan sosyal destek, yaşam olayları, hayattan algılanan stres düzeyi, yakın ilişkilerde yaşantılar, sosyodemografik veriler ve obstetrik parametrelerin, AH' ne etkisini göstermek amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: 116 kadınla, çalışmaya alınma kriterleri göz önünde bulundurularak görüşme yapılmış, katılım onamları alındıktan sonra, katılımcılardan, Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II), Stresli Yaşam Olayları Kısa Tarama Formu (SYOT-KF), Maternal Bağlanma Ölçeği (MBÖ) ve sosyodemografik veri formu doldurmaları istenmiştir. Daha sonra bu kadınlarla, postparum 5. gün, 14. gün, 1. ay ve 6. ay telefonla görüşmeler yapılmıştır. 5. gün ve 14. gün Stein Blues Ölçeği (SBÖ) kullanılmış; 14. gün, 1. ay ve 6. ay görüşmelerinde Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EDSDÖ) uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların %26,7'inin“Şiddetli Düzeyde Annelik Hüznü”tanısı aldığı görülmüştür (SBÖ ≥ 8). 1. ay Postpartum Depresyon prevelansları %15, 2 (EDSDÖ > 12) olarak ölçülmüştür. Postpartum 5. gün AH puanlarının, 14. gün daha düşük olduğu izlenmiştir. 5. gün ölçülen AH ortalamaları ile, ailenin gelir durumu, planlı gebelik, evlilikten duyulan memnuniyet ve evlilik süreleri arasındaki ilişki anlamlı bulunmuştur. Yaş, eğitim düzeyi, meslek, ilk gebelik, doğum şekli, bebeğin cinsiyeti, bebeğin cinsiyetinden duyulan memnuniyet, emzirmenin AH skorları üzerinde etkisi gösterilememiştir. Sonuç: AH, algılanan stres ve stresli yaşam olayları ile pozitif yönde korele bulunmuştur. Sosyal desteğin hüzün puanlarına etkisi gösterilememiştir ancak sosyal destek ölçeğinin 1. ay postpartum depresyon puanları ile ters korele olduğu izlenmiştir. Evlilikten duyulan memnuniyetin yüksek olması, AH için koruyucudur. Maternal bağlanma ve yetişkinlikte kaygılı/kaçıngan bağlanma profilleri ile AH arasında ilişki bulunamamıştır. Planlı gebelik ve gelir düzeyi AH skorlarının yüksekliği ile ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Aim of this study was to investigate the frequency and symptomatology of maternity blues in Turkey. Also this prospective study is carried out for detecting the relation between maternity blues (MB) and postpartum depression (PPD) which are both common complications of childbearing among Turkish women. In addition, whether sociodemografic/obstetric factors and stressful life conditions with/without multiple dimensional support are effective or not, is another purpose of this research to determine. We wanted to find answers to the questions such as if MB could be a useful predictive factor for PPD, also, how perceived life stres or family/friends' support would influence MB's ratio. Materials and Methods: One hundred and sixteen women completed Perceived Stress Scale (PSS), The Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), Experiences in Close Relationships-Revised (ECR-R), Matternal Attachment İnventory (MAİ), Stressful Life Events Screening-Short Form (SLESSF), Sociodemografic questionnaires after delivery. Than, researcher made interviews by phone calls with these women in fifth days, fourteenth days, one months, and sixth months in postpartum period. They were required to answer the Stein's Blues Scale in fifth days and Edinburgh Postnatal Depression Scale in other interview times. Also, at interviews in fourteenth days, the two of the questionnaires were both carried out. A simple linear regression analysis was performed to estimate the association of maternity blues with postpartum depression. Results: Maternity blues (MB) is experienced by 26,7 % of Turkish women delivering healthy babies via uncomplicated delivery. Stein's Blues Scale of eight or above was significantly associated with postnatal depression. The prevelance of Postnatal Depression evaluated by Edinburgh Postnatal Depression Scale ( ≥12) was 15,2 % in postpartum first mounth. MB scores on the postpartum 14th day, were found to be lower than 5th days. On the 5th day, there was a significant correlation between the mean MB scores of the patients with blues and factors include the income level of the family, planned pregnancy, satisfaction with marriage and the duration of marriage. The effect of age, education level, occupation, first pregnancy, mode of delivery, sex of the baby, satisfaction with the sex of the baby and breastfeeding on MB scores could not be demonstrated. Conclusion: Maternity blues (MB) was positively correlated with perceived stress and stressful life events. The effect of social support on blues scores was not shown, but it was observed that the social support scale was inversely correlated with postpartum depression scores at first month. High satisfaction with marriage is protective for MB. There was no relationship between MB and maternal attachment, anxious / avoidant attachment profiles in adulthood. Planned pregnancy and income level are associated with high MB scores.