Mevsimsel ve perennial allerjik rinitli ve astımlı hastalarda miRNA ekspresyonunun karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparison of the miRNAs Expression in Patients with Seasonal and Perennial Allergic Rhinitis and Asthma
- Tez No: 566212
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA BİRBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Genetik, Moleküler Tıp, Allergy and Immunology, Genetics, Molecular Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Son yıllarda allerjik hastalıkların sıklığındaki artışın çevre-gen etkileşimleri sonucu oluşan epigenetik değişimlerle açıklanabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma da alerjik riniti ve astımı olan çocuklarda dolaşımda yer alan bazı miRNA'ların ifadelerindeki değişimi saptayarak hastalık patogenezinde rol oynayabilecek aday miRNA'ları tanımlamayı hedefledik. Çalışmaya 20 sağlıklı çocuk, 20 mevsimsel allerjik rinitli, 20 astımlı ve 12 perennial allerjik rinitli çocuk dahil edildi. Mevsimsel allerjik rinitli hastalar alerjen sezonunda ve sezon dışında karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Allerjik hastalıklarla ilişkisi olabileceği düşünülen miRNA'ların (miR-181a, miR-133b, miR-125b, miR-126 ve miR-206) ifadelerindeki değişim RT–PCR yöntemi ile belirlendi ve kontrol örneklerininki ile kıyaslandı. Sonuçlar 2− ΔΔCT metodu kullanılarak analiz edildi. Çalışmaya dahil edilen sezon dışı mevsimsel AR'li grupta miR-125b'nin ve miR-181'nın ekspresyonunda kontrol grubuna göre azalma olduğu belirlenmiştir (p=0.039, p=0.014). Mevsimsel AR'li grupta allerjen sezonunda aday miRNA'ların ekspresyonları sezon dışına göre kıyaslandığında ise miR-125b ve miR-181a'nın ekspresyonlarının arttığı gözlemlenmiştir (p=0.027, p=0.001). Astımlı ve perennial allerjik rinitli hastaların bulunduğu grupta ise miR-206'nın ekspresyonunda kontrol grubuna göre azalma olduğu bulunmuştur (p=0.002, p=0.024). Çalışmamız mevsimsel AR'li hastaların kontrol grubu ile kıyaslandığında miRNA ekspresyonlarında anlamlı farklılıklar olduğunu, AR'li hastalarda allerji sezonu öncesi ve sezonda da ekspresyon seviyelerinde farlılıklar olduğunu göstermiştir. Ayrıca astımlı hastalar ile mevsimsel AR'li hastalar karşılaştırıldığında iki hastalıkta farklı miRNA'lar hastalıkla ilişkili olarak saptanmıştır. Tüm bu sonuçlar, miR-181a, miR-125b'nin mevsimsel alerjik rinit için ve miR-206'nın ise atopik olmaya astım için aday biyobelirteç olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The increase in the frequenccy of allergic disease in recent years thought to be explain by epigenetic changesas a result of gene-environment interactions. In this study we aimed to identify the miRNAs which may have a role in disease pothogenesis in children with allergic rhinitis and asthma by determining of the changes in expression of some circulating miRNAs. The study included 20 healthy children, 20 seasonal allergic rhinitis, 20 asthmatic and 12 perennial allergic rhinitis children. Patients with seasonal allergic rhinitis were evaluated comparatively in and out of the allergen season. The changes in the expressions of miRNAs (miR-181a, miR-133b, miR-125b, miR-126 and miR-206) thought to be related to allergic diseases were determined by RT-PCR and compared to that of the control samples. The results were analyzed using the 2− ΔΔCT method. In seasonal AR (non-allergen season) group, miR-125b and miR-181a expression levels were observed to be lower than control group (p=0.039, p=0.014). In the seasonal AR group, in allergen season miR-125b and miR-181a miRNAs expression levels were observed to be higher than the out of allergen season (p=0.027, p=0.001). Also, in the group of patients with asthma and perennial allergic rhinitis, the expression of miR-206 was found to be decreased compared to the control group (p=0.002, p=0.024). Our study showed that there were significant differences in miRNA expression when the control group and seasonal AR patients were compared. Also, there were differences in expression levels in AR patients before and after the allergy season. In addition, different types of miRNA were found to be associated with the disease when the asthma and seasonal AR patients were compared. All these results showed that miR-181a, miR-125b can be a candidate biomarker for seasonal allergic rhinitis and miR-206 can be a candidate biomarker for non-atopic asthma.