Linyitlerin karakterizasyonu ve mikrodalga ile kükürt giderimi
Characterization of lignites and removal of sulphur with microwave
  1. Tez No: 566221
  2. Yazar: ERMAN KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK CUHADAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez kapsamında Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden 10 farklı kömür sahasından alınan kömür numuneleri ile çalışma yapılmıştır. Numunelerin karakterizasyonu için; kimyasal analizleri (nem, kül, uçucu madde, sabit karbon, üst ısıl değer ve alt ısıl değer), elementel analizleri (C, H, O ve N) yapılmıştır. Kükürt (S) çeşitleri (toplam kükürt, pritik kükürt ve yanabilir kükürt) belirlenmiştir. 1,60 gr/cm3 yoğunluklu ağır ortamlarda Yüzdürme-Batırma işlemi yapılmıştır. 1,60 gr/cm3 yoğunlukta yüzen ürünlerin elementel analizleri, toplam kükürt içerikleri, HGI değerleri belirlenmiştir. 1,60 gr/cm3 yoğunlukta yüzen ürünlerde petrografik çalışmalar yapılmıştır. Yüzen ürünlerin küllerinin kül ergime dereceleri ve mineralojik bileşimleri belirlenerek, Slagging İndeksleri ve Fouling İndeksleri tespit edilmiştir. Mikrodalga uygulamalarında; mikrodalga enerjisinin 1,60 gr/cm3 yoğunlukta yüzen ürünlerin toplam kükürt içeriğine etkisi incelenmiştir. Mikrodalga çalışmaları sonunda Çayırhan numunesinin toplam kükürdü %4,08'den %2.36'ya düştüğü, %5,57 toplam kükürt içerikli Ekizköy numunesinin mikrodalga uygulaması sonrası toplam kükürdünün %3,16'ya indiği, mikrodalga uygulaması ile Çayırhan ve Ekizköy numunelerinin toplam kükürt içeriklerinde %42,16 ve %43,27 kükürt giderimi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, coal samples from different 10 locations in Turkey were investigated. In order to characterize the coal samples, they were analyzed in terms of chemical analysis (moisture, ash, volatile matter, fixed carbon, gross and ultimate calorific value) and elemental analysis (C,H and N). Coal samples were investigated in terms of sulphur content and sulphur types (total sulphur, pyritic sulphur and combustible sulphur). Coal samples were also analyzed in terms of their grindability (HGI). In the first step of this study, float and sink analysis 1.60 g/cm3 density medium was carried out on the coal samples. Floated coal samples were analyzed in terms of their total sulphur content, elemental analysis and HGI grindability measurements. In addition to these all, petrographic studies were carried out on the cleaned coal samples. Ash samples of floated coal samples were obtained and their ash melting degrees along with mineralogic compositions were analyzed. With the help of these abovementioned ash melting degrees and mineralogic composition analysis, Slagging and Fouling indices of the samples were determined. In the scope of this study, also microwave application was realized on the floated coal samples. The aim of the microwave application was to observe the effect of microwave on total sulphur content for the 1.60 g/cm3 density floated coal samples. Microwave studies resulted as total sulphur content of Çayırhan coal sample decreased down from 4,08 % to 2.36 % while total sulphur content of Ekizköy coal sample decreased from 5,57 % to 3,16 %. Removal percentages of total sulphur content of Çayırhan and Ekizköy coal samples were %42,16 and %43,27, respectively.