Diyarbakır ili Odonata faunası
Odonata fauna of Diyarbakır province
- Tez No: 566238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL BOLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, Diyarbakır (Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir) ilinde 2017 yılında Mayıs, Haziran, Temmuz ile Ağustos aylarında yapılan sörvey çalışmalarında 261 Odonata örneği toplanmıştır. Bu örneklerden 3 familyaya ait, 5 cins ve 7 tür grubu taksonu oldukları belirlenmiştir. Odonata takımına ait türler ve yayılış alanları araştırılmıştır. Çalışma 2017 yılında Diyarbakır ilinde yürütülmüştür. İlkbahar- yaz aylarında haftada 1 olacak şekilde arazi çalışmaları yapılmıştır. Çalışma sonucunda, Odonata takımına bağlı 3 familyaya ait 7 tür saptanmıştır. Bu türler; Libellulidae Familyasından; Brachythemis fuscopalliata (Selys), Crocothemis erythraea (Brullé), Orthetrum albistylum (Selys), O. brunneum (Fonscolombe), O. coerulescens (Fabri.), Platycnemididae Familyasından; Platycnemis dealbata (Selys in Selys & Hagen) ve Coenagrionidae Familyasından; Ischnura elegans (Vander Linden)' dır. Çalışmada belirlenen bu türler Diyarbakır böcek faunası için ilk kayıt niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 261 Odonata samples were collected in May, June, July and August 2017 surveys in Diyarbakır (Bağlar, Kayapınar, Sur and Yenişehir). Among these samples, it was determined that they belong to 3 families, 5 genera and 7 species group taxa. The species and distribution areas of the Odonata order were investigated. The study was conducted in 2017 in Diyarbakır. In the spring and summer, field studies were carried out once a week. As a result of the study, 7 species belonging to 3 families belonging to Odonata order were identified. Libellulidae Family; Brachythemis fuscopalliata (Selys), Crocothemis erythraea (Brullé), Orthetrum albistylum (Selys), Orthetrum brunneum (Fonscolombe), Orthetrum coerulescens (Fabricius), Platycnemididae Family; Platycnemis dealbata (Selys in Selys & Hagen) and Coenagrionidae Family; Ischnura elegans (Vander Linden). These species identified in the study are the first records for the Diyarbakır insect fauna.