Diyarbakır ili ve yakın çevresinde yayılış gösteren bazı likenlerin taksonomik, anatomik ve morfolojik özellikleri
  1. Tez No: 50114
  2. Yazar: ÖMER AGÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER SAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET“Diyarbakır İli ve Yakın Çevresinde Yayılış Gösteren Bazı Liken Türlerinin Taksonomik, Anatomik ve Morfolojik Özellikleri”ni konu alan bu çalışma Türkiye liken florasının belirlenmesine katkıda bulunmak üzere yapıldı. Bu çalışmada, 14 değişik istasyondan toplanan 44 liken türünün taksonomik ve morfolojik özellikleri incelendi Bölgede bazalt taşların yaygın olması nedeniyle, saksikol türlerin çoğunluğu bu tip kayalardan toplandı ve bu örnekler, çekiç yardımıyla bulundukları substratin bir parçası ile beraber alındı. Eldeki kaynaklara göre, bütün türler (4 tanesi hariç) çalışma alanından ilk kez kaydedildi Taksonomik çalışmalar sırasında, tallus rengi, morfolojik ve anatomik yapı, apotesyumlar, soral tipleri, izidiyumlar, rizoidler, habitat, substrat tipleri göz önünde bulunduruldu. Anatomik incelemelerde, tallus ve organlar yarı yarıya gliserin-etil alkol karışımında birkaç gün yumuşatıldıktan sonra, jiletle kesitler alınarak preparatlar hazırlandı ve Olympus marka ışık mikroskobunda incelendi Örneklere, % 10 luk Potasyum Hidroksit, % 3 lük Sodyum Hipoklorit ve Parafeımen&amin'in % 96 hk etanoldeki doygun çözeltisi olmak üzere 3 tip kimyasal madde damlatılmak suretiyle, renk reaksiyonları verip (+) vermedikleri (-) saptanarak, bu durumları tablolar üzerinde gösterildi
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study, aimed at investigating“Taxonomic, Anatomic and Morphologic Characteristics of some lichen species spread in the Diyarbakır province and close neighbourhood”was carried out to contribute to the identification of lichen flora. In this study, taxonomic and morphologic characteristics of 44 lichen species collected in 14 different stations were investigated. Due to the fact that basalt stones were widespread in the area, most of the saxicol species were collected from this type of rocks, and this samples were taken by a hammer along with a piece of substrat. According to the sources available, all the species except for 4 species were recorded for the first time from the work field. During taxonomic studies, tallus colour, morphologic and anatomic structure, apotesiums, soral types, isidiums, habitat, substrat types were taken into consideration. In anatomic investigations, after tallus and organs had been softened in a compound of gliserin-ethyl alcohol at a rate of fifty-fifty, preparats were prepared by taking sections by a razor, and were investigated under a light microscope of Olympus mark. Whether the samples gave colour reactions or not was defermined by dropping some chemicals into the samples, and their states were shown on Tables. VI