Genç yetişkinlerin aile planlaması tutumu toplumsal cinsiyet ve dini yönelim arasındaki ilişki
The relationship between family planning attitude of young adults and gender perception and religious orientation
- Tez No: 566251
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN ÇITAK BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma genç yetişkinlerin aile planlaması tutumu ile toplumsal cinsiyet algısı ve dini yönelimleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişkisel olarak yapılmıştır. Araştırma kapsamına Bolu İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Refika Baysal Toplum Sağlığı Merkezine evlilik öncesi danışmanlık için başvuran bireyler alınmıştır. Örneklem büyüklüğü GPower 3.1.9.2 programı ile 588 olarak belirlenmiştir. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Aile Planlaması Tutum Ölçeği, Toplumsal Cinsiyet Ölçeği ve Dini Yönelim Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, tek yönlü ANOVA, bağımsız gruplarda t testi, Pearson's korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda genç yetişkinlerin Aile Planlaması Tutum Ölçeği puanının (123.64±19.29) ortalamanın üzerinde olduğu saptanmıştır. Katılımcıların toplumsal cinsiyet ölçeği puan ortalaması 85.43± 16.76 ve dini yönelim ölçeği puan ortalaması 57.72± 8.27' dir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted by descriptive and correlational design to examine the relationship between family planning attitude of young adults and gender perception and religious orientation. Individuals applying for pre-marital counseling to Refika Baysal Community Health Center of Bolu Provincial Health Directorate were included in the study. The sample size was determined as 588 with GPower 3.1.9.2 program. The data were collected by using Personal Information Form, Family Planning Attitude Scale, Gender Scale and Religious Orientation Scale. Frequency, percentage, mean, standard deviation, Pearson correlation analysis and regression analysis were used to evaluate the data. As a result of the study, it was found that the Famil Planning Attitude Scale score of young adults (123.64±19.29) was above average. Participants' gender levels are (85.43± 16.76) and religious orientation levels are (57.72± 8.27).