Waveone gold, reciproc blue ve XP-endo finisher R eğelerinin kök kanal dolgusu temizleme etkinliğinin değerlendirilmesi : Bir mikro bilgisayarlı tomografi çalışması
Evaluation of the efficacy of waveone gold, reciproc blue and XP-endo finisher R files for removing root canal filling : A micro-computed tomography study
  1. Tez No: 566252
  2. Yazar: ÖZGÜR KAFDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Primer kök kanal tedavisi, yüksek başarı oranıyla güvenli ve öngörülebilir bir prosedür olarak kabul edilmektedir. Ancak bazı durumlarda başarı elde edilemez ve tedavi sonrası hastalık meydana gelebilir. Böyle durumlarda kök kanal tedavisinin yenilenmesi gerekir. Kök kanal tedavisi tekrarında kök kanalı içersindeki dolgu materyali mümkün olduğunca uzaklaştırılmalıdır. Bu çalışmanın amacı Reciproc Blue (RB), WaveOne Gold (WOG) ve XP-endo Finisher R (XPR) eğelerinin kök kanal dolgusunu uzaklaştırma etkinliklerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya tek köklü ve tek kanallı 40 adet çekilmiş insan dişi dahil edilmiştir. Dişlerin kök kanal dolguları tamamlandıktan sonra dişler 4 gruba (n=10) ayrılıp mikro bilgisayarlı tomografi (mikro-BT)taraması yapılmıştır. Daha sonra her bir gruptaki dişlerin kök kanal dolguları WOG, RB, WOG+XPR ve RB+XPR eğeleri ile temizlenmiştir. Kök kanal dolgusu temizlenmiş dişlere tekrar mikro-BTtaraması yapılmıştır. Her iki tarama ile elde edilen görüntüler üzerinden analiz programları yardımı ile kök kanal dolgusu hacimleri hesaplanmıştır. İstatistiksel analizler için Shapiro Wilk, tek yönlü ANOVA ve Tukey HSD testleri uygulanmıştır. Hiçbir eğe kök kanal dolgusunu tamamen uzaklaştıramamıştır.
Özet (Çeviri)
Primary root canal treatment is considered a safe and predictable procedure with a high success rate. However, in some cases,success cannot be achieved and post-treatment disease may occur. In such cases, retretment is indicated. In retreatment, the filling material in the root canal should be removed as much as possible.The aim of this study is to compare the root canal filling removal efficiencies of Reciproc Blue (RB), WaveOne Gold (WOG) and XP-endo Finisher R (XPR) files.40sinlge rooted and one canal extracted human teeth were included in the study.After the root canal fillings were completed, the teeth were divided into 4 groups (n = 10) and micro computed tomography (micro-CT) was performed.Then the root canal fillings of the teeth in each group were cleaned with WOG, RB, WOG + XPR and RB + XPR files. After the removal of the fillings, second micro-CT scan was performed. Root canal filling volumes were calculated by means of analysis on the images obtained from both scans.For statistical analysis, Shapiro Wilk, one-way ANOVA and Tukey HSD tests were applied. None of these file could completely remove the filling material.