Antiepileptik etkin madde içeren ilaç şekillerinin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of dosage forms containing antiepileptic active substance
- Tez No: 566253
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, epilepsi tedavisine yönelik KBZ ve LEV'i bir arada (KBZ+LEV) içeren nanopartikül ve ADT formülasyonlarını geliştirmek ve bu formülasyonların in vitro özelliklerini incelemektir. Ayrıca, epilepsi modeli oluşturulmuş sıçanlarda formülasyonların antiepileptik etkilerini in vivo olarak değerlendirmektir. Materyal ve Metot: KBZ ve LEV'in miktar tayini için HPLC-UV yöntemi kullanılmış ve analitik yöntemin geçerliliği gösterilmiştir. KBZ+LEV-PLGA-NPs nanopresipitasyon yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. Ayrıca, etkin madde içermeyen B-PLGA-NPs formülasyonu da hazırlanmıştır. Hazırlanan tüm nanopartikül formülasyonları için in vitro karakterizasyon çalışmaları (yüzey morfolojisi, partikül büyüklüğü ve dağılımı, ZP, EE, YK ve in vitro salım özellikleri) gerçekleştirilmiştir. Diğer taraftan, ADT formülasyonları liyofilizasyon (L-ADT) ve direkt basım (DB-ADT) yöntemleri ile hazırlanmıştır. ADT formülasyonlarının kütle tekdüzeliği, içerik tekdüzeliği, çapı, kalınlığı, kırılmaya karşı direnci, friyabilitesi, dağılma süresi, dispersiyon süresi, çözünme özellikleri, ıslanma süresi ve su absorplama kapasitesi incelenmiştir. Ayrıca, tüm formülasyonlar için FT-IR ve DSC analizleri de yapılmıştır. Daha sonra, PTZ ile sıçanlarda epilepsi modeli oluşturularak KBZ+LEV-PLGA-NPs ve DB-ADT formülasyonlarının antiepileptik etkileri incelenmiştir. Bulgular: Hazırlanan nanopartiküllerin küresele yakın bir şekle sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to develop the nanoparticles and ODT formulations containing KBZ and LEV combination (KBZ+LEV) for the treatment of epilepsy and to investigate the in vitro characteristics of these formulations. It is also to evaluate the antiepileptic effects of the formulations in vivo in a rat epilepsy model. Material and Method: HPLC-UV method was used for the determination of KBZ and LEV and also the analytical method was validated. KBZ+LEV-PLGA-NPs were prepared using nanoprecipitation method. Besides, B-PLGA-NPs formulation without active substance was also prepared. In vitro characterization studies (surface morphology, particle size and distribution, ZP, EE, DL and in vitro release properties) were performed for all prepared nanoparticle formulations. On the other hand, ODT formulations were prepared by lyophilization (L-ODT) and direct compression (DC-ODT) methods. The uniformity of mass, content uniformity, diameter, thickness, the resistance to crushing, friability, disintegration time, dispersion time, dissolution properties, wetting time and water absorption capacity of ODT formulations were examined. In addition, FT-IR and DSC analyzes were performed for all formulations. Subsequently, the antiepileptic effects of KBZ+LEV-PLGA-NPs and DC-ODT formulations were investigated PTZ-induced epilepsy model in rats. Results: It was determined that the prepared nanoparticles were approximately spherical shape.