2017 anayasa referandumunda kullanılan siyasal reklamların incelenmesi
Analysis of political advertisements used in 2017 constitutional referendum
- Tez No: 566330
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Demokrasinin hâkim olduğu ülkelerde mevcut bulunan siyasi partiler ve adaylar, talip oldukları idari yönetimi, meşruiyet dairesi içerisinde elde etmek için siyasal iletişim politikalarını, stratejilerini ve araçlarını etkin şekilde kullanmaları büyük ehemmiyet taşımaktadır. Bu düzlemde siyasal reklamcılık, seçmenlerin iknası ve istenilen eylemler ile davranışlara sevkinde en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Bu minvalde, çalışma içerisinde siyasal reklamcılıkla ilgili pek çok konu detaylı bir şekilde irdelenmiştir. Bu çalışmada, 16 Nisan 2017 tarihli anayasa maddelerinin değişikliğine yönelik gerçekleşen referandumda (halkoylaması), siyasal kampanya kapsamında aktif olarak yer alan hem ''evet'' hem de ''hayır'' tarafındaki siyasi parti ve diğer bileşenlerin (STK'lar, vakıflar, dernekler, şahıslar ile sivil platformlar ve oluşumlar) baskı sayısı bakımında ilk üç sırada bulunan gazetelere (Hürriyet, Sabah ve Sözcü) vermiş oldukları siyasal reklamlar içerik analizi yöntemiyle ayrıntılı bir biçimde ele alınmıştır. Ele alınan gazete siyasal reklamları, içerik analizi dahilinde kontrol, biçimsel ve içeriksel değişkenler merkezli analiz edilerek reklamların profili çıkartılmıştır. Değerlendirilen bulgular ve elde edilen analizler sonucunun özünde, her iki kampanya tarafının öncülüğünü yürüten siyasi partiler birbirinden farklı stratejiler yürütmüştür. AK Parti'nin başını çektiği ''evet'' kampanyasının siyasal reklamları biçimsel ve içeriksel sunum açısından oldukça profesyonel, planlı ve sistemli hazırlanmışken, ''hayır'' kampanyasına ait siyasal reklamlar ise biraz daha sönük ve etkisiz kalmıştır. Kampanya taraflarının stratejik farklılığının kritik bir tezahürü ise halkoylamasında ''hayır'' kampanyasının yürütücüsü olan CHP'nin kurumsal olarak siyasal reklam yayınlatmamış olmasıdır. Yine de hem ''evet'' hem de ''hayır'' kampanyası reklamlarının belli başlı biçimsel ve içeriksel kategoriler de ayrıştığı, bazı durumlarda da benzeştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The political parties and candidates present in the countries dominated by democracy have a great importance to use their political communication policies, strategies and tools effectively in order to obtain the administrative power they desire according to legal framework. In this plane, political advertising is one of the most effective methods of convincing voters and referring them to targeted behaviors. In this respect, many issues related to political advertising were studied in detail. In this study, in the referendum on the amendment of 16 April 2017 dated constitutional articles, political party and other components (NGOs, foundations, associations, individuals and civil platforms) who are actively involved in the political campaign, both in the“yes”and“no”sides and the political advertisements they gave to the newspapers (Hürriyet, Sabah and Sözcü), which are in the first three places in terms of the number of daily circulation, were dealt with in detail by the content analysis method. The political advertisements of the newspaper were analyzed in terms of control, stylistic and contextual variables within the content analysis. At the core of the findings and analyzes, the political parties that led the both campaign sides carried out different strategies. While The“yes”political campaign, led by the AK Party, were prepared quite professionally and systematically, the political ads for the“no”campaign remained slightly dimmer and amateur. A critical manifestation of the strategic difference of the campaign parties is that the CHP, which led the“no”campaign, has not published political advertisements. Nevertheless, both“yes”and“no”campaigns' advertisements differed in certain formal and contextual categories, and in some cases were showed similarities.