Effect of accepting the past on finding a meaning in life among Turkish old age individuals; Moderating role of perceived social support
Geçmişi kabul etmenin hayatta anlam bulmadaki etkisinin Türkiyedeki yaşlı popülasyonda belirlenmesi: Algılanan sosyal desteğin moderatör/düzenleyici rolü
  1. Tez No: 566331
  2. Yazar: DOLUNAY CEMRE DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BOZO ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı Türkiye'deki yaşlı nüfusunda geçmişi kabul etmenin hayatı anlamlı bulmadaki ilişkisine bakmak ve bu ilişkide algılanan sosyal desteğin moderatör/düzenleyici etkisini belirlemektir. Çalışmanın veriler yaşları 65 ve 91 arasında değişen 164 kişiden toplanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, geçmişi kabul etme toplam puanı anlam varlığı ile pozitif, anlam arayışı ile negatif korelasyon göstermiştir. Geçmişi kabul etmenin olumlu temsili, hem anlam varlığı hem de anlam arayışı ile pozitif olarak ilişkili bulunmuştur. Geçmişi kabul etme toplam puanı algılanan sosyal desteğin toplam puanı ve boyutları ile pozitif ilişkili bulunmuştur. Yaşamda anlam boyutları, anlam varlığı ve anlam arayışı kendi arasında pozitif ilişkili bulunmuştur. Moderasyon analizinin bulguları, yalnızca algılanan aile desteğinin geçmişi kabul etme toplam puanı ve anlam arayışı arasındaki ilişkiyi düzenlediğini ortaya koymuştur. Buna ek olarak algılanan aile desteğinin, geçmişin pozitif temsilinin kabulü ile anlam arayışı arasındaki ilişkiyi düzenlediği bulunmuştur. Moderasyon analizi sonuçlarına göre algılanan sosyel destek ve alt boyutlarının geçmişi kabul ve anlam varlığı arasındaki ilişkiyi düzenlemediği bulunmuştur. Çalışmanın bulguları ilgili literatür bilgileri ışığında tartışılmış; ayrıca çalışmanın güçlü yanları, sınırlılıkları, çalışma ile ilgili kişisel deneyimler, klinik uygulama alanları ve gelecek çalışmalar için çeşitli öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present master's thesis was to investigate the association between accepting the past and meaning in life, as well as the moderating role of perceived social support in this association among Turkish old age population. Data were collected from 164 individuals aged between 65 and 91. The results of the study indicated that total score of accepting the past was positively correlated with presence of meaning and negatively correlated with search for meaning. Positive representation of accepting the past was positively correlated with both presence of meaning and search for meaning. Accepting the past was also found to be positively correlated with global perceived social support and its three dimensions. Dimensions of meaning in life, presence of meaning and search for meaning, were found to be positively correlated with each other. The findings of the moderation analyses revealed that only perceived family support moderated the association between total score of accepting the past and search for meaning, as well as the association between positive representation of accepting the past and search for meaning. Findings regarding the moderation analyses did not support the moderator role of perceived social support and its dimensions in the association between accepting the past and presence of meaning. The findings of the study were discussed in the light of the literature. Strengths, limitations, personal experiences of the researcher, and possible clinical implications of the current study were presented.