Gömülü mandibular üçüncü molar dişlerin çekiminde uygulanan % 4 artikain ve % 0,5 bupivakainin intraoperatif ve postoperatif dönemde etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the intraoperative and postoperative effects of 4% articaine and 0,5 % bupivacaine in impacted third molar tooth surgery
- Tez No: 566345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET COŞKUNSES
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Gömülü mandibular üçüncü molar diş çekimi oral cerrahide en sık uygulanan prosedürlerden biridir ve operasyon sonrası en sık görülen komplikasyonlar arasında ağrı, enflamasyon ve trismus gelişimi gösterilebilir. Postoperatif ağrı, operasyon sırasında meydana gelen travma ve ağrı mediatörlerinin salınımına bağlı olarak gözlenmektedir. Mandibular üçüncü molar diş çekimi sonrası ağrı şiddeti en yoğun olarak lokal anestezik maddenin etkinliğini kaybetmesine bağlı olarak operasyon sonrası ilk birkaç saatte hissedilmektedir. Postoperatif ağrı kontrolünde genellikle kısa etkili lokal anestezikler ve oral analjezikler kullanılmaktadır, ancak uzun etkili lokal anesteziklerin uygulanmasıyla da ağrının azaltılmasında başarı sağlanmaktadır. Günümüzde farklı cerrahi prosedürlerin gereksinimlerini karşılamak için çok sayıda lokal anestezik madde geliştirilmiştir. Artikain, oral cerrahide yaygın olarak kullanılmaktadır ve amid grubu içermesi sebebiyle etkisi hızı başlayan ve yan etkisi az olan bir lokal anesteziktir. Bupivakain ise uzun etki süresi ve rezidüel analjezik etkisi ile özellikle uzun süreli cerrahi işlemlerde tercih edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, simetrik olarak gömülü mandibular üçüncü molar dişlerin çekimi için uygulanan %4 artikain ve % 0,5 bupivakainin intraoperatif ve postoperatif dönemde anestezik, analjezik, hemodinamik etkilerini değerlendirmektir. Çalışmaya bilateral olarak simetrik, gömülü veya yarı gömülü mandibular üçüncü molar dişleri bulunan 26 hasta dahil edildi. Lokal anestezik maddeler çift kör tekniğine uygun olarak uygulandı. Bir tarafa artikain, diğer tarafa ise bupivakain uygulanarak operasyonlar gerçekleştirildi. Hastaların vital bulguları operasyon öncesinde, sırasında ve sonunda ölçülerek değerlendirildi ve anestezik maddenin etkisinin başlama süresi, kullanılan toplam anestezik miktarı, postoperatif anestezi ve analjezi süresi, postoperatif VAS değerleri, toplam ek analjezik kullanım miktarı, ilk ek analjezik kullanım zamanı, yara iyileşmesi ve maksimum ağız açıklığı değişimi açısından iki lokal anestezik madde karşılaştırıldı. Artikain grubunda anestezik etklinliğin daha hızlı başladığı ve daha az lokal anestezik kullanılarak etkin bir anestezi sağladığı tespit edildi. Postoperatif anestezi ve analjezi sürelerinde ise bupivakainin daha uzun süreli anestezik ve analjezik etkinlik gösterdiği izlendi. Bupivakain grubunda postoperatif 6. ve 48. saat VAS değerlerinin daha düşük olduğu ve yara iyileşmesinin daha iyi olduğu tespit edildi. Vital bulgular, toplam ek analjezik kullanım miktarı, ilk ek analjezik kullanılma zamanı ve maksimum ağız açıklığı değişimi açısından ise her iki lokal anestezik madde arasında bir farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Impacted mandibular third molar tooth extraction is one of the most common procedures in oral surgery and the most common postoperative complications include pain, inflammation and trismus development. Regarding the surgical removal of mandibular third molars, the maximum intensity of pain occurs in the first hours after the end of the surgery due to loss of the effect of the local anesthetic agent. Postoperative pain control is frequently performed with the administration of short-acting local anesthetics and oral analgesics, but application of the long-acting local anesthetics is also successful in reducing pain. Many local anesthetics have been developed to satisfy the requirements of different surgical procedures today. Articaine is a common local anesthetic used in oral surgery and belongs to the amide group of it has a fast onset with little side effects. Bupivacaine is preferred in prolonged surgical procedures with its long duration of action and residual analgesic effect. The aim of this study was to evaluate the anesthetic, analgesic, haemodynamic effects of 4% articaine and 0.5% bupivacaine in the extraction of symmetrically impacted mandibular third molar teeth in intraoperative and postoperative periods. The study included 26 patients who had bilaterally symmetric, impacted or semi-impacted mandibular third molar teeth. Local anesthetic agents have been applied according to double blind technique. Articaine was applied to one side and bupivacaine was applied to the other side. The vital signs of the patients were evaluated before, during and after the operation and two local anesthetic agents were compared in terms of the onset of anesthetic action, the total volume of anesthetic solution, the duration of postoperative anesthesia and analgesia, postoperative VAS values, total amount of rescue analgesic medication, time to first rescue analgesic medication, wound healing and maximum mouth opening. In the articaine group, the onset of anesthetic activity was faster and effective anesthesia was provided by using less local anesthetic solution. It has been reported that bupivacaine shows longer duration of anesthetic and analgesic activity in postoperative period. In the bupivacaine group, lower postoperative 6th and 48th hour VAS values and better wound healing was determined. There were no significant differences between the two local anesthetic agents in terms of vital signs, total amount of rescue analgesic medication, time to first rescue analgesic medication and maximum mouth opening.