Keman çalan öğrencilerin viyola çalabilme durumları ve bu durumun viyola eğitiminde kullanılabilirliği
Viola playing statuses of students who play violin and usibility of this status in viola education
  1. Tez No: 566344
  2. Yazar: DÖNE GÖRKEM KUMTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EFE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Türkiye' de mesleki müzik eğitimi veren kurumlardan önemli bir amaç üstlenen güzel sanatlar liseleri, müzik eğitiminin mesleki anlamda milli eğitimdeki temelidir. Lise düzeyinde mesleki alan dersleri verilen bu kurumlarda eğitim veren öğretmenlerin, alan uzmanları olmaları çok önemlidir. Bu bağlamda Türkiye' de var olan güzel sanatlar liselerinde ki viyola eğitimci eksikliği, Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkalığından alınan verilerle tespit edilmiş ve bu duruma bir çözüm önerisi sunmak amacı ile bu araştırma yapılmıştır. Araştırmada viyola eğitimcisi bulunmayan güzel sanatlar liselerinde viyola dersinin yürütülme durumlarının ortaya konulması ve eğitim fakültesi müzik öğretmenliği bölümü öğrencilerinden alan çalgısı keman olan öğrencierin viyola çalabilme düzeylerinın tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalgılarda boyut ve anahtar farkı olmasına rağmen aynı şekilde tek bir çalıcı tarafından çalınabilmesi, bu çalışmada keman ve viyola çalgıları için deneme çalışması niteliği açısından ve araştırma keman öğrencilerinin viyola çalabilmelerinin, viyola eğitimine sağlayacağı katkılar açısından önem taşımaktadır. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımı kullanılmıştır ve araştırma modeli durum çalışması ve deneysel desen olarak belirlenmiştir. Elde edilen tüm veriler içerik analizi ile nitel olarak yorumlanmıştır. Araştırma da öğretmen ve öğrenci olmak üzere iki çalışma grubu belirlenmiştir. Öğretmen çalışma grubu için tespit edilen viyola eğitimcisi eksikliği olan okullarda viyola derslerini yürüten öğretmenlerle yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Görüşmeler sonucu, viyola derslerini yürüten ancak alan çalgısı keman olan öğretmenlerin, anahtar bilgisi olmadığı için dersleri yürüttükleri süreçte bu durumun önemli bir problem olarak karşılarına çıktığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Öğrenci çalışma grubu için gönüllü olarak seçilen keman öğrencilerine hazırlanan do anahtarı eğitimi kapsamında deneysel viyola dersleri uygulanarak süreç başında ve sonunda başarıları ölçülmüştür. Katılımcıların bu eğitim sürecinin başından sonuna anlamlı bir başarı grafiği çizdiği gözlemlenmiştir. . Öğretmen grubunda belirlenen viyola eğitimcisi eksikliğine, lisans keman dersi kapsamında, müzik öğretmenliği bölümlerine seçmeli viyola dersi konulmasının bu eksikliğe bir çözüm olabileceği yargısına varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Keman, Viyola, Çalgı Eğitimi, Viyola eğitimi, Keman Eğitimi Sayfa Adedi : 153 Danışman : Doç. Dr. Mehmet EFE
Özet (Çeviri)
High schools of fine arts not only play a vital role in the field of music education in Turkey, but they are also the foundation of national education in terms of teaching music professionally. It is of great importance for teachers working at these institutions, where professional field courses are offered at high school level, to be experts in their fields. In this context, lack of viola instructors at high schools of fine arts in Turkey has been detected based on the data obtained from Ministry of National Education Information Technology Department, and this research is conducted in an attempt to propose solutions. Purpose of this study is to find out how viola courses are conducted at high schools with no viola instructors, and to identify the skill levels of violin students studying music teaching at faculties of education, in terms of their abilities to play the viola. Despite their differences in size and clefs, playability of the instruments by a single player in the same way play a significant role in this study in terms of its qualification as a pilot test for violin and viola; and the potential contributions to viola education by violin students who are able to play the viola. Qualitative research approach was utilized in the study and the research model was based on case study and experimental design. All the data obtained were interpreted qualitatively through content analysis. There are two study groups in the research, being as teachers and students. For the study group of teachers, a semi-structured interview was held with teachers conducting viola courses at schools with lack of viola instructors. At the end of the interviews, it was concluded that during the courses, teachers who are actually specialized in violin but are in charge of viola courses, mostly encounter with the problem of clef issue since they are not familiar the necessary knowledge. For the study group of students, trial viola courses based on c clef education were prepared for students who voluntarily participated in the study, and their before and after achievements were evaluated. It was observed that the participants revealed a significant success rate from the beginning until the end of this educational period. In the study, it was also concluded that, an additional elective viola course to the scope of violin courses within music teaching departments may serve as a solution for the problem of lack of viola instructors, detected in study group of teachers. Key Words : Violin, Viola, Instrument Education, Viola education, Violin Education Number of Pages : 153 Advisor : Assoc. Prof. Mehmet EFE