Ferman Kerimzade'nin 'Hudaferin köprüsü', 'Karlı aşırım' ve'Çaldıran döyüşü' romanları üzerine bir inceleme
An analysis on Ferman Kerimzade's novels 'Hudaferinkoprusu', 'Karli Asirim', 'Çaldiran doyusu'
- Tez No: 566347
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYVAZ MORKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Dilleri ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışma Ferman Kerimzade'nin“Hudaferin Köprüsü, Karlı Aşırım ve Çaldıran Döyüşü”adlı romanlarını incelemek için yapılmıştır. Ferman Kerimzade 3 Mart 1937 tarihinde Ermenistan'ın Vedi köyünde doğmuştur. 17 Mart 1989 yılında Azerbaycan'ın Bakü şehrinde hayatını kaybetmiştir. Ferman Kerimzade'nin bu üç tarihi romanının çağdaş Azerbaycan edebiyatına önemli katkıları olduğu düşünülmüş ve bu tezin konusu olarak tarafımızdan seçilmiştir. Çalışmanın baş kısmında Azeybaycan ve Azerbaycan edebiyatı üzerine bazı derli toplu bilgiler verilmiştir. Ardından Ferman Kerimzade'nin hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilimsel araştırmaya dayanan açıklamalar yapılmıştır. Ele alınan üç romanın da olay örgüsü verilmiş, ardından roman; muhteva, şahıs kadrosu, zaman, mekan, dil ve üslup başlıkları altında incelenmiştir.“Karlı Aşırım”romanının Azerbaycan Türkçesindeki orijinal şeklini Türkiye Türkçesine aktaran Mehmet Irmak'a ulaşılıp iletişimi geçilmiştir. Irmak tarafından bize gönderilen roman nüshası klasik roman inceleme metodu ışığında incelenmiştir.“Hudaferin Köprüsü”romanında H. Semine Özkurt tarafından yapılan çeviri eserinden yararlanılmış; son olarak“Çaldıran Döyüşü”romanının orijinal metnine sadık kalarak inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis had been conducted to examine Ferman Kerimzade's“Hudaferin Köprüsü”,“Karli Aşirim”and“Çaldıran Döyüşü”. Ferman Kerimzade was born on 3 March 1937 in the village of Vedi in Armenia. He died on 17 March 1989 in Baku, Azerbaijan. Ferman Kerimzadeus three historical works have been selected as the subject of this thesis because of their contribution to modern Azerbaijani literature. Informations on Azerbaijan and Azerbaijan Literature are given. We mentioned about Ferman Kerizade's life, literary personality and literary works. Story arc of novels had been introduced and the novels has been analyzed from the following headlines; content, characters, time, environment, writing style and wording. We reached to Mehmet Irmak the person who Karli Aşirim's translator to Turkish from Azeri. We requested a copy and we made our enquiry from this copy. Our second novel“Hudaferin Köprüsü”examined from translation of H. Semine Özkurt. Lastly we researched“Çaldıran Döyüşü”from faithfully