Elektrodepozisyon yöntemi ile üretilen ve güneş pili üretimine uygun olan CdSe/PbS hetero yapıların bazı fiziksel özellikleri
Some physcal propecties of the CdSe/PbS hetero structures produced by the electrodeposition method and suitable for solar cell production
- Tez No: 666430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA KIYAK YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, CdSe/ PbS yarıiletken hetero filmleri elektrokimyasal depozisyon yöntemi ile elde edilmiştir. Filmlerin üretimi dört ana grup altında gerçekleştirilmiştir. Birinci grupta, çözelti pH'nın CdSe film üzerindeki etkileri araştırılmıştır. İkinci grupta, deneyler farklı pH değerlerinde ancak depozisyon sıcaklığı 80°𝐶' ayarlanarak gerçekleştirilmiştir. ve manyetik alanın etkileri incelenmiştir. Üçüncü grupta, farklı güce sahip asitler kullanılarak en uygun pH değeri ayarlanarak CdSe ince filmleri üretilmiştir. Dördüncü grupta, farklı katodik potansiyel değerlerinde PbS ince filmleri üretilmiştir. Elde edilen bütün filmlerin optik özellikleri, UV-VIS cihazı kullanılarak dalga boyuna karşı absorbans ölçümlerinden elde edilmiştir. Filmlerin yapısal özellikleri XRD cihazı ile belirlenmiştir. Filmlerin morfolojik ve elementsel analizleri SEM-EDX cihazı ile araştırılmıştır. Güneş pili üretimi için optimum şartları sağlayan CdSe ve PbS ince filmleri üst üste üretilerek hetoro yapı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, CdSe / PbS semiconductor hetero films were obtained by electrochemical deposition method. Films were produced under four main groups. In the first group, the effects of solution pH on the CdSe film were investigated. In the second group, experiments were carried out at different pH values, but by adjusting the deposition temperature to 80 ° C. In the third group, CdSe thin films were produced by using acids with different strengths and adjusting the optimum pH value. In the fourth group, PbS thin films with different cathodic potential values were produced. The optical properties of all films obtained were obtained from the absorbance measurements against wavelength using the UV-VIS device. The structural properties of the films were determined by XRD device. Morphological and elemental analysis of the films were investigated with SEM-EDX device. CdSe and PbS thin films, which provide optimum conditions for solar cell production, were produced on top of each other and a hetero-structure was formed.