Elit bayan voleybolcuların imgeleme biçimlerinin belirli değişkenler açısından incelenmesi
İnvestigate of elite female volleyball players i̇magery forms in terms of certain variables
- Tez No: 566365
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE DONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırmanın amacı Vestel Venüs Sultanlar liginde oynayan bayan voleybolcuların imgeleme biçimlerinin yaş, voleybol yaşı, öğrenim durumu, millilik durumu ve gelir düzeyi değişkenleri açısından incelenmesidir. Araştırmaya ligde yer alan 12 takımdan yaş ortalamaları 24,24±4,36 olan 110 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada Hall ve ark. (1998)'nın geliştirdiği ve Türkiye'ye uyarlaması Kızıldağ ve Tiryaki (2012)'nin yapmış olduğu Sporda İmgeleme Envanteri-SİE (Sport Imagery Questionnaire - SIQ) ve araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 11.0 adlı programla aktarılmış ve istatiksel çözümleri yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda millilik durumu, öğrenim durumu ve voleybol yaşı (yıl) değişkenleri açısından istatiksel olarak bir farklılık gözlenmezken, yaş ve gelir durumu değişkenleri açısından istatiksel olarak anlamlı bir farklılık gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the imagery forms of women volleyball players playing in the Vestel Venüs Sultans league in terms of age, volleyball age (year), education level, national team experience and income level. A total of 110 athletes with a mean age of 24.24 ± 4.36 years participated in the study voluntarily. To reach aim of this study Sport İmagery İnventory- SİE (Sport Imagery Questionnaire-SIQ) scales and information form were used. These scales were develop by Hall et. All (1998) and adapted to Turkey by Kızıldağ and Tiryaki (2012). İnformation form prepared by the researcher. The data were transferred to SPSS (Statistical Package for Social Sciences 11.0) and statistical analyzes were made. As a result of this study, no statistically significant difference was observed in terms of national team experience, education level and age of volleyball (year) variables, while a statistically significant difference was observed in terms of age and income status variables.