Deneysel diabet oluşturulan sıçanlarda kalp ve iskelet kası NRF-2 yapımı ve oksidatif stres üzerine melatoninin etkisinin incelenmesi
The effects of melatonin on NRF-2 expression and oxidativestress in heart muscle and skeletal muscle in rats with experimentaldiabetes
  1. Tez No: 566372
  2. Yazar: SALİM ÖZENOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Diyabetes mellitüs (DM) kronik hiperglisemi ile giden epidemik bir hastalıktır. Kronik hiperglisemi serbest oksijen radikallerinin (ROS) yapımı ile birliktedir. Nuclear factor erythroid 2-related factor 2 (NRF2) redoks duyarlı transkripsiyon faktörüdür ve pek çok antioksidan enzimin gen yapımını kontrol eder. Melatoninin deneysel modellerde diyabetik nöropatide koruyucu olduğu gösterilmiştir. Amacımız deneysel diyabet oluşturulan sıçanlarda iskelet ve kalp kasında melatoninin NRF2 düzeyleri ile oksidatif stres düzeylerine etkisini incelemektir. Çalışmamızda 36 adet Wistar-albino sıçan dört gruba ayrıldı. 1) Kontrol+serum fizyolojik (SF) grubu (n=8), 2) Kontrol+melatonin grubu (n=8), 3) Diyabet+SF grubu (n=10), 4) Diyabet+melatonin grubu (n=10). Diyabet oluşturmak için tek doz intraperitoneal (İP) streptozotosin (STZ) 60mg/kg dozunda uygulandı. Melatonin uygulaması (10 mg/kg, İP) 28 gün boyunca uygulandı. Bu sürenin sonunda sıçanların kalp ve iskelet dokuları alınarak lipid peroksidasyonunun göstergesi olarak malondialdehid (MDA), antioksidan gösterge olarak indirgenmiş glutatyon (GSH) düzeyleri spektrofotometrik olarak incelendi. Dokularda NRF2 ve tioredoksin (TRX) düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus (DM) is an epidemic disease associated with chronic hyperglycemia. Chronic hyperglycemia is associated with the production of free oxygen radicals (ROS). Nuclear factor erythroid-2-related factor 2 (NRF2) is a redox sensitive transcription factor and controls gene production of many antioxidant enzymes. Melatonin has been shown to be protective in diabetic neuropathy in experimental models. The aim of this study was to investigate the effect of melatonin on NRF2 levels and oxidative stres levels in skeletal muscle and heart muscle in experimental diabetes-induced rats. 36 Wistar albino rats were divided into four groups. 1) Control+isotonic solution (SF) group (n=8), 2) control+melatonin group (n=8), 3) Diabetes+SF group (n=10), 4) Diabetes+melatonin group (n=10). A single dose of intraperitoneal streptozotocin (STZ) was administered at a dose of 60 mg/kg. Melatonin treatment (10 mg/kg, İP) was administered for 28 days. At the end of this period, malondialdehyde (MDA) level as an indicator of lipid peroxidation and reduced glutathione levels (GSH) were determined by spectrophotometry. NRF2 and thioredoxin (TRX) levels were measured by ELISA.